Co kradną w blokach?

0
257
kradzieze
REKLAMA

– Najczęściej znikają żarówki i metalowe wycieraczki – potwierdza Janusz Galas, prezes Tarnowskiego Zarządu Budynków. – Ze względu na kradzieże przeważnie wkręcamy żarówki 40‑watowe z nadzieją, że taka moc nie będzie cieszyła się większym zainteresowaniem. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem oświetlenia ledowego, ponieważ jest tańsze w użytkowaniu i dłużej działa. Plafoniery hermetyczne są również bardziej estetyczne i trudniej je ukraść. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie wspólnoty mieszkaniowe.Osobny problem stanowią kradzieże energii elektrycznej. To łakomy kąsek nie tylko dla tych, którym odcięto prąd, ponieważ nie płacili rachunków. Niektórzy przenieśli do piwnic zamrażarki, bo nie ma tam indywidualnych liczników. A inni urządzili małe warsztaty wyposażone w obrabiarki, frezarki i wiertarki pracujące pełną parą.– Z tego właśnie powodu w większości piwnic zamontowaliśmy transformatory obniżające napięcie do 24 volt. Elektronarzędzia przy tak niskim napięciu nie zadziałają, ale żarówki niskonapięciowe świecić będą – dodaje Janusz Galas. Kradzieże wody zdarzają się sporadycznie. Cierpliwi stosują metodę kropelkową (powolne kapanie wody nie jest rejestrowane przez wodomierz), ryzykanci sięgają po magnes, by zablokować tarczę wodomierza.
Najpoważniejsza kradzież, z jaką miał do czynienia Jerzy Błyskal, kierownik osiedlowej administracji nr 1 Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dotyczyła zniknięcia czujników windy. Na szczęście zadziałano błyskawicznie, nikt nie wpadł do szybu windy, choć było takie zagrożenie.
– To był jeden taki przypadek i już się nie powtórzył, w przeciwieństwie do kradzieży metalowych wycieraczek, żeliwnych płyt kanalizacyjnych i kratek do studzienek. Złomiarz dostanie w skupie za ocynkowaną wycieraczkę grosze, natomiast my musimy zapłacić producentowi co najmniej 200 złotych za jedną sztukę. Dlatego wycieraczki staramy się odpowiednio zabezpieczać przytwierdzając do podestów.
Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają też klamki i żarówki.
– Swego czasu znaczyliśmy żarówki farbą, ale nic to nie dało – przyznaje Jerzy Błyskal. Przestał za to „znikać” prąd tam, gdzie obniżono napięcie. Ukryte za piwnicznymi drzwiami zamrażarki rozmroziły się, a tokarki odmówiły współpracy. Działają jedynie 24‑voltowe żarówki. Uporano się także z przebiegłym lokatorem, który korzystał z energii elektrycznej, lecz za nią nie płacił. W mieszkaniu wieczorami świeciło się światło, choć licznika nie było, teraz już jest.
Problemy osiedlowej administracji przy ul. Słonecznej niewiele różnią się od tych przy ul. Gumniskiej.
– Ostatnio poznikały nam flagi. Po Święcie Niepodległości zebraliśmy ich o połowę mniej, niż wywiesiliśmy – mówi Elżbieta Kądziołka, kierująca administracją budynków nr 3 TSM. – Wiosną wrasta liczba miłośników naszych ozdobnych krzewów. W jeden dzień sadzimy tawułę czy tuję płożącą, a na drugi dzień widzimy dziurę w ziemi. Podobnie kończą młode ligustry. Nikogo za rękę nie złapaliśmy. Pewnie ktoś przechodził w pobliżu, za dnia upatrzył sobie krzaczek, a nocą po niego wrócił.
Domofony sprawiły, że w blokach rzadziej dochodzi do kradzieży. Gorzej z tym, co na zewnątrz. Lampy oświetlające wejścia do klatek schodowych są rozbijane, a metalowe wycieraczki kradzione.
– Systematycznie murujemy betonowe otwory w podestach i zamiast metalowych wycieraczek wykładamy gumowe.
W Spółdzielni Mieszkaniowej Jaskółka nie ma przed drzwiami do bloków wycieraczek, więc złodziei nie kuszą. Z żarówkami też nie ma problemu, bo wkręcane są te o małej mocy, czyli z handlowego punktu widzenia mało atrakcyjne. Instalacje elektryczną wzbogacono o zabezpieczenia przeciążeniowe. Sporadycznie ktoś przywłaszczy sobie jakiś krzaczek, wyjmie z kosza na śmieci metalowy wkład albo zdemontuje klamkę. Brak plastikowych klamek może wskazywać na sąsiedzki spór.
– Zmienia się świadomość lokatorów. Takim przełomem była termomodernizacja bloków opłacona za pieniądze mieszkańców. To, co wspólne, jest teraz bardziej szanowane – twierdzi Roman Kusek, prezes SM Jaskółka.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments