Czego nie wolno w autobusie?

0
73
REKLAMA

Regulaminy przewozu osób i bagażu osobistego, dotyczące przepisów porządkowych, nakładają na podróżnych w miejskich autobusach różne zakazy. Generalnie wszędzie nie wolno palić papierosów, spożywać alkoholu, środków odurzających oraz pić i jeść artykułów żywnościowych, które mogą pobrudzić innych pasażerów. Zabroniona jest też podróż na rolkach lub deskorolce, sprzedaż obnośna, granie na instrumentach muzycznych lub korzystanie z radioodbiorników. Niektóre miasta poszły jeszcze dalej, zabraniając np. używania e‑papierosów lub korzystania z telefonów komórkowych w miejscach oznaczonych odpowiednim znakiem graficznym.
Regulaminy przewozu podróżnych obowiązują również w tarnowskich autobusach miejskiej komunikacji.
– To dość obszerny, kilkustronicowy dokument, który znajdziemy w każdym autobusie. Podróżny dowie się z niego przede wszystkim, w jaki sposób korzystać z biletów, jak zachować się podczas kontroli lub czym powinni posługiwać się kontrolerzy – wyjaśnia Krzysztof Kluza, dyrektor Tarnowskiego Organizatora Komunalnego.
Tarnowski podróżny nie może korzystać z głośnych telefonów i radioodbiorników oraz przewozić przedmiotów, których długość, szerokość lub wysokość przekracza 250 cm. Do miejskiego autobusu nie wolno zabierać broni i amunicji, rzeczy o ostrych krawędziach, łatwopalnych, wybuchowych, substancji żrących i trujących. Nie można palić papierosów, pić alkoholu lub wyrzucać z pojazdu jakichkolwiek przedmiotów. Podróżni nie mogą też przewozić dużych psów bez kagańca i smyczy. Do miejskiego autobusu nie wolno wchodzić z rowerem dla dorosłej osoby.
– O to najczęściej pytają tarnowianie. Przewóz roweru jest zabroniony ze względu na ewentualne zagrożenie nie tylko dla posiadacza jednośladu, lecz również innych osób przebywających w autobusie – tłumaczy szef TOK.
Co z używaniem e‑papierosów?
– Na razie nie mamy z nimi problemów – mówi Krzysztof Kluza. Tarnowscy podróżni nie skarżą się na ich użytkowników, podobnie jak nie ma skarg na głośne telefoniczne rozmowy czy słuchanie muzyki, dlatego w regulaminie przewozu osób na pewno nie pojawi się zakaz używania telefonów komórkowych. Choć – jak przyznaje szef TOK – obecny regulamin trzeba pewnie będzie modyfikować wraz ze zmieniającymi się czasami.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments