Czy Pendolino pojedzie przez Tarnów?

0
141
REKLAMA

Nowoczesny pociąg, który kolej zakupi od włosko-francuskiej firmy Almstom, ma kursować od końca 2014 roku. Według pierwotnej koncepcji spółka PKP Intercity szybkie pociągi zamierzała skierować na trasy z Warszawy do Trójmiasta, Wrocławia, Krakowa i Katowic. Ponieważ wiele wskazuje na to, że bilety na Pendolino będą znacznie droższe niż w przypadku tradycyjnych pociągów i istnieje obawa, że zabraknie pasażerów do rentowności przedsięwzięcia, pojawiła się informacja, że być może nowy pociąg będzie kursował także do Rzeszowa.
W tym przypadku trasa przebiegałaby ze stolicy przez Kraków i Tarnów, więc w mieście można byłoby przynajmniej oglądać mknące prędko pociągi. Nie można jednak wykluczyć, że Pendolino zatrzymywałby się także w Tarnowie jako na stacji przystankowej. W spółce PKP Intercity obecnie można dowiedzieć się tylko, że „rozważana jest możliwość” uruchomienia kursów superszybkiej kolei z Warszawy do Rzeszowa. Decyzja jeszcze nie zapadła.
Pendolino wprowadzi na polskie tory zupełnie nową jakość podróży koleją. To pociąg, który może jechać z prędkością 250 km na godz., choć w Polsce będzie to najwyżej 200 km na godz. Ale to i tak duży postęp, jeśli weźmiemy pod uwagę, że np. po Centralnej Magistrali Kolejowej, którą m. in. tarnowianie docierają do Warszawy, można jechać najszybciej 160 km na godz. Taka prędkość będzie możliwa do uzyskania także na trasie Rzeszów-Tarnów-Kraków po remoncie linii E30 w połowie 2015 roku. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o