Czy zabraknie wody w kranach?

0
158
fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Wysoka temperatura, która przez kilka dni przekraczała ponad 30 stopni Celsjusza, dała się we znaki tarnowianom. Wydział Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Miasta Tarnowa co chwilę przypominał, że w gorące dni należy nawadniać organizm, ograniczyć czas przebywania na słońcu, pamiętać o nakryciu głowy, stosować kremy z wysokimi filtrami oraz unikać alkoholu. Niektórzy tarnowianie zaczęli mieć jednak obawy, czy w kranach nie zabraknie wody…
Jak twierdzi Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów taka sytuacja nam nie grozi. – Podczas kilku dni, kiedy temperatura była naprawdę wysoka, nie mieliśmy żadnych problemów. Mamy tyle wody, ile nam potrzeba. W ciągu dnia podajemy do sieci około 22‑24 tys. metrów sześciennych wody. W szczytowym momencie, kiedy na „Marcince” napełnialiśmy basen, dostarczyliśmy 42,5 m sześć. wody. Jesteśmy jednak przygotowani, by dziennie podawać nawet 60 metrów sześciennych. W upalne dni wodę pobierały od nas okoliczne miejscowości. Dysponujemy połączeniami o charakterze awaryjnym z gminami: Lisia Góra, Pleśna, Ryglice, Żabno, Olesno oraz z Dąbrową Tarnowską. Gminy uruchamiają pobór wody wówczas, kiedy im jej potrzeba. Gdyby nie te połączenia, w niektórych miejscowościach sytuacja z brakiem wody mogłaby być poważniejsza.
Głównym źródłem wody pitnej dla Tarnowa i okolic jest Dunajec. Tarnowskie Wodociągi dysponują pięcioma ujęciami wody – trzema głównymi i dwoma infiltracyjnymi. Najstarsze jest ujęcie wód podziemnych w Mościcach, zlokalizowane w międzywalu Dunajca za Zakładami Azotowymi i elektrociepłownią. Wodę daje również ujęcie infiltracyjne wód podziemnych znajdujące się w Kępie Bogumiłowickiej. Trzecie ujęcie, dostarczające najwięcej wody, jest na samym Dunajcu. Dodatkowo Tarnowskie Wodociągi posiadają jeszcze małe ujęcie wody w Porębie Radlnej i w Łękawicy. Co ciekawe, woda z Kępy Bogumiłowickiej i ujęcia w Mościcach to bardzo dobra woda niewymagająca uzdatniania, a jedynie profilaktycznej dezynfekcji za pomocą chloru lub podchlorynu sodu.
W Wodociągach zapewniają, że nie musimy obawiać się chwilowego mniejszego ciśnienia wody, które wynika nie z jej braku, lecz zbyt wąskich rurociągów. – Jeżeli ktoś podlewał w ostatnim czasie ogródek i zauważył, że ciśnienie wody jest mniejsze, powinien powrócić do tej czynności za około pół godziny. Niskie ciśnienie wiąże się z tym, że jeżeli na trasie rurociągu, który jest przeznaczony dla wielu gospodarstw domowych, wszyscy w tym samym czasie odkręcą kurki i zaczną podlewać rośliny, wody jest tak dużo, że nie jest w stanie swobodnie przedostać się przez niewielką rurę, w wyniku czego ciśnienie spada. Wody nie tylko do picia, ale i do podlewania roślin, na pewno nam nie zabraknie – zapewnia prezes Wodociągów.
Przeciętny mieszkaniec Tarnowa zużywa około 93 litry wody dziennie. Czy musimy oszczędzać?
– Jestem zwolennikiem oszczędzania wody, ale bez przesady. Na pewno nie powinniśmy obawiać się sytuacji, jaka na początku czerwca miała miejsce w Skierniewicach, gdzie w kranach zabrakło wody i była dowożona mieszkańcom w specjalnych pojemnikach. Dodatkowo naszą „kranówkę” można pić bez najmniejszych przeszkód i to bez przegotowania. Nie jest to woda miękka, grożąca niedoborem związków magnezu i wapnia, a w efekcie osteoporozą, ani twarda, niosąca większe ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych i żółciowych – zapewnia Tadeusz Rzepecki.
Jego słowa potwierdza Danuta Litwin – Żywiec, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. – Woda lejąca się z naszych kranów, to woda pitna. Takie są wymogi prawne. Zazwyczaj nie pijemy tej wody, ale nie dlatego, że jest niezdatna, lecz dlatego, że w czasie uzdatniania wody ma nieco inny posmak, który nie wszystkim odpowiada. Pomimo tego, po jej wypiciu na pewno nic nam nie grozi. W trakcie większych opadów deszczu może dojść do przytkania niektórych filtrów i zalania instalacji, przez co woda w kranie zmieni kolor. W przypadku Tarnowa w ostatnim czasie nic takiego nie miało jednak miejsca.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o