Czyj to pies?

0
192
porzucane zwierzaki
Coraz więcej psów i kotów błąka się po mieście
REKLAMA

W ubiegłym roku mieszkańcy aż 1225 razy kontaktowali się ze Strażą Miejską w Tarnowie, by zgłosić interwencje dotyczące różnych zwierząt. Najwięcej zgłoszeń, bo 441, związanych było z luźno biegającymi psami pozbawionymi właściwego nadzoru ze strony swoich właścicieli. Kolejne miesiące bieżącego roku pokazują, że problem nadal jest w mieście obecny.– Tylko w maju strażnicy mieli 39 interwencji dotyczących błąkających się po ulicach psów i 25 interwencji w sprawie kotów. Sytuacje są bardzo różne. Czasami ktoś zgłasza interwencję, bo widzi błąkającego się samotnie psa. Po przyjeździe patrolu na miejsce psa już nie ma albo nie daje się złapać, albo też pojawia się właściciel. Tłumaczy nam wtedy, że wypuścił psa, był jednak w pobliżu. W takich sytuacjach przypominamy, że to nie jest właściwe zachowanie, a interwencja kończy się wypisaniem mandatu. Maksymalna wysokość może wynieść 500 zł. Blisko połowa tych interwencji zakończyła się przekazaniem zwierząt do Tarnowskiego Azylu dla Psów i Kotów – trafiły tam głównie psy. Mamy też informacje o innych nieodpowiedzialnych zachowaniach właścicieli psów, którzy zamiast wyjść ze zwierzakiem wypuszczają go na osiedle. Nie zawsze wiadomo, do kogo pies należy, kto powinien po psie posprzątać – mówi Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.
Strażnicy obawiają się, że gdy tylko na dobre ruszy sezon wakacyjnych wyjazdów, lawinowo przybywać będzie zgłoszeń o porzuconych psach czy kotach.
– Porzucanie zwierząt, a zwłaszcza ich przywiązywanie do drzew, słupów, ogrodzeń itp. w świetle prawa może być potraktowane jako znęcanie się nad zwierzętami i zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli ktoś nie chce lub nie może zabrać ze sobą na wakacje psa czy kota, może skorzystać z oferty firm prowadzących psie hotele, może również pozostawić psa lub kota pod opieką życzliwych sąsiadów – dodaje komendant Tomasik.
By ułatwić tarnowianom odnalezienie domowych zwierząt, a przy okazji ułatwić pracę rozmaitym służbom, strażnicy wręczają właścicielom psów fluorescencyjne breloczki z numerem, które można przyczepić do obroży. Numer wraz z informacjami o właścicielu trafia do bazy danych Straży Miejskiej w Tarnowie.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze