Czym jeżdżą tarnowscy policjanci?

0
163
REKLAMA

Najszybszymi policjantami w Europie są Włosi z lamborghini gallardo oraz Francuzi, którzy mają subaru imprezy. Jednak coraz częściej spotykane również na polskich drogach mocne i szybkie auta policyjne spowodowały, że o leciwych polonezach w niebieskich barwach już dawno zapomnieliśmy.
Tarnowscy stróże prawa mają do dyspozycji blisko sto pojazdów: 58 oznakowanych radiowozów, 26 nieoznakowanych aut, siedem skuterów, którymi jeżdżą przeważnie dzielnicowi, oraz kilka motocykli yamaha i honda. Wśród samochodów królują fordy, ople, skody, fiaty, kia i renault. Najstarsze auta, a jest ich tylko dwa, pochodzą z 2000 roku, pozostałe to nowe nabytki z 2008 – 2011 roku.
W minionym roku tarnowscy mundurowi dostali oznakowany radiowóz alfa romeo 159 i motocykle honda CBF 1000A. Drogówka wzbogaciła się również w nowoczesny ambulans pogotowia ruchu drogowego renault master, służący do zabezpieczenia miejsc wypadków i kolizji drogowych. Alfa romeo ma 200 koni mechanicznych i rozpędza się w około 7 sekund do setki, w aucie zamontowano wideorejestrator, który wyłapuje piratów drogowych, a także radar pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Motocykle mają silniki o pojemności jednego litra i 98 koni mechanicznych. Do setki rozpędzają się w zaledwie 3,7 sekund, a ich maksymalna prędkość to 230 kilometrów na godzinę. Z kolei ambulans pogotowia jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, biurko i urządzenia wielofunkcyjne z drukarką, ksero i skanerem. Znajduje się w nim również miejsce na alkomat do badania kierowców.policja-samochody2Ostatnich dużych zakupów w tarnowskiej policji dokonano w styczniu tego roku. – Dzięki pomocy prezydenta Tarnowa, starosty powiatu, wójta Skrzyszowa oraz wsparciu z budżetu centralnego policji można było kupić cztery nieoznakowane samochody. Trzy z nich trafiły do Komisariatu Tarnów‑Centrum, a jeden dostał wydział do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu– wyjaśnia Olga Żabińska, rzeczniczka tarnowskich mundurowych. – W tym samym czasie wydział prewencji dostał z budżetu centralnego policji oznakowany radiowóz hyundai i30.
Jakie są najszybsze nabytki tarnowskiej policji? To z pewnością motocykle yamaha, które osiągają maksymalną prędkość 300 km/h i mają 150 koni mechanicznych. Najszybszym policyjnym samochodem jest auto, którego marki mundurowi nie zamierzają zdradzać, gdyż jest wyposażone w wideorejestrator. Wystarczy dodać, że ma 270 koni mechanicznych i osiąga prawie 260 km/h.
– Nie mamy problemu z dogonieniem pirata drogowego, dlatego nie warto uciekać – podkreśla Olga Żabińska. – Dysponujemy nowymi, szybkimi pojazdami, które nie odbiegają od tych, jakie mają mundurowi w innych krajach. Niedawno z naszymi funkcjonariuszami rozmawiał pewien policjant z USA, który przemierzał drogę z Niemiec do Rosji. Widząc kolegów po fachu, zatrzymał się, pooglądał naszą broń i auta, twierdząc, że w Ameryce mają bardzo podobny sprzęt.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o