Darmowe parkowanie rzadszym przywilejem

0
106
parkowanie2
REKLAMA

Akcja wymiany kart parkingowych dla osób upośledzonych ruchowo jest ogólnopolska. Miała być zakończona 30 listopada, ale ze względu na zamieszanie, które panuje wokół sprawy, potrwa jeszcze siedem miesięcy. Finał ma nastąpić 30 czerwca 2015.
– Istotą zmian jest uściślenie przepisów, które definiują niepełnosprawność ruchową, chodzi przede wszystkim o kwestię samodzielności w poruszaniu się – informuje Adam Gancarz, przewodniczący Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowie. – Według nowych przepisów kartę parkingową otrzymają te osoby, które mają znaczne – podkreślam: znaczne – trudności z poruszaniem się, wynikające głównie z niesprawności kończyn dolnych, ale i innych schorzeń. Przewodniczący dodaje, że są to schorzenia o charakterze neurologicznym bądź okulistycznym.
Zespół, któremu przewodniczy Adam Gancarz, ma za zadanie ustalić, czy osoba starająca się o kartę parkingową, umożliwiającą nieodpłatne parkowanie w oznaczonych miejscach, spełnia ustawowe kryteria. Sprawa nie jest prosta o tyle, że w przepisy wkradł się chaos i otworzyło się pole do różnych interpretacji. Ludzie, którzy dowiadywali się, że ich dotychczasowa karta straci wkrótce ważność, a nowej nie otrzymają, ponieważ nie spełniają określonych kryteriów medycznych, często bardzo się denerwują i buntują przeciwko niekorzystnym dla nich decyzjom.
– Cóż, w całej tej sprawie znaleźliśmy się na pierwszej linii ognia i musieliśmy wysłuchać wielu pretensji, których powodem nie jest praca naszego zespołu. Wszystkim przypominam, że musimy działać w oparciu o obowiązujące ustawodawstwo i nie mamy wpływu na przepisy, które zresztą sprawiały na początku pewne problemy interpretacyjne i wymagały ze strony ustawodawcy dodatkowych wyjaśnień – zaznacza przewodniczący Gancarz.
Wymiana kart parkingowych w całym kraju i zaostrzenie kryteriów wynikają z ogólnopolskiego zjawiska: licznych nadużyć w korzystaniu z nich. Zdarza się, że karty użyczane są członkom rodziny lub znajomym, którzy dzięki temu korzystają z nienależnych im przywilejów.
– Znany jest nam przypadek, gdy z takiej karty korzystała osoba kilka lat po śmierci swojej babci, która była inwalidką i miała kartę – mówi Jacek Chrobak, dyrektor komunalnej spółki Targowiska Miejskie, która zarządza parkingami w mieście. – Nie znamy skali tego typu nadużyć, ponieważ mamy ograniczone możliwości kontroli. Nasza spółka wydaje abonamentowe karty parkingowe typu „I” dla osób niepełnosprawnych, ale nie na osoby, lecz na konkretne pojazdy, trudniej więc o nadużycia.
Karty wydawane przez Miejski Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności od 1 lipca br. ważne są maksymalnie na pięć lat. W Tarnowie wydano już 700 takich dokumentów, w przyszłym roku może to być dwa tysiące.
– Nowe karty, które mają obowiązywać od połowy przyszłego roku, nie zlikwidują do końca zjawiska ich nadużywania, ale powinny to zjawisko ograniczyć – twierdzi przewodniczący Gancarz.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments