Diecezja ma nowych biskupów

0
139
biskupi
REKLAMA

Diecezja tarnowska ma dwóch nowych biskupów pomocniczych. Decyzją papieża Franciszka zostali nimi ks. dr Stanisław Salaterski (proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie) oraz ks. dr Jan Piotrowski (proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu). Papież przydzielił im jako stolice tytularne Tigillavę oraz Siniti w Algierii.
Zadowolenia z takiej decyzji nie krył bp Andrzej Jeż, który jako ordynariusz tarnowski od dłuższego czasu zabiegał o powołanie biskupów pomocniczych.
– Diecezja jest duża, z ogromnymi wyzwaniami, stąd potrzeba szerszego grona biskupów pomocniczych – mówi bp Andrzej Jeż. – Nowi biskupi pomocniczy byli do tej pory proboszczami. To wyczuwalna u papieża Franciszka tendencja; mianując biskupów, zaczął bardzo mocno zwracać uwagę na praktyków.
Ks. prałat dr Stanisław Salaterski urodził się 5 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej, święcenia kapłańskie przyjął w 1981 roku, przez kilka lat pracował jako wikariusz w Muszynie, później studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, obronił doktorat i na krótko podjął pracę w parafii katedralnej w Tarnowie, potem w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. W latach 1991‑1993 był asystentem w katedrze historii nowożytnej na KUL. Po powrocie do diecezji został mianowany m.in. diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży, był m.in. wikariuszem biskupim do spraw młodzieży. W 1994 roku został wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, zajęcia prowadził do 2009 roku.
Od kwietnia 1995 r. pełnił urząd proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie.
– Kiedy media publikowały pomysły, że mam zostać biskupem, podszedłem do tego z dystansem. Ale kiedy chodziłem po mieście, spełniając swoją posługę, to zauważałem dużo więcej uśmiechu, życzliwości, dobra. Myślałem, co się dzieje? A resztę dopiął kilka dni temu ks. biskup Andrzej i wtedy już przestałem spać spokojnie. Teraz emocje są spore, dużo niewiadomych przede mną. Przez prawie 19 lat posługi proboszcza w katedrze codziennie byłem zaskakiwany przez parafialną rzeczywistość, bo chciałem być blisko problemów konkretnych ludzi, wychodzić ze słowem nadziei, czasem z pomocą w rozwiązaniu problemów, i nie było łatwo. Jednak ta praca wtedy ma sens, gdy przekłada się na konkretne dobro, na konkretnego człowieka. I chciałbym w takim wymiarze realizować moje biskupstwo. Chciałbym być dostępny dla ludzi i być wśród ludzi, od konfesjonału poczynając spotkania na ulicach – mówi ks. biskup‑nominat Stanisław Salaterski.
Drugi z mianowanych w połowie grudnia biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej to ks. prałat dr Jan Piotrowski urodzony w 1953 r. w Szczurowej, która jest jednocześnie jego rodzinną parafią. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1980 r. Pracował w Przecławiu i Mielcu, a lata 1984‑1991 spędził na misjach w Republice Konga w Afryce. Po powrocie do kraju został sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a później sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora teologii. Dwa lata pracował na przedmieściach Limy. W latach 2000‑2010 był dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce; potem został proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments