Dobra podstawówka to podstawa…

0
438
szostoklasisci
REKLAMA

W Małopolsce nie mają sobie równych uczniowie ze szkół krakowskich, którzy osiągnęli średni wynik na poziomie 29,97. Za poprawne wypełnienie arkuszy można było uzyskać maksymalnie 40 punktów. Tarnów uplasował się w województwie dopiero na miejscu dziewiątym z wynikiem 26,50. Musiał ustąpić nie tylko krakowskim szkołom, ale także z Nowego Sącza, które zajęły drugą pozycję (średnia 28,47) oraz z powiatów: krakowskiego, wielickiego, wadowickiego, oświęcimskiego, bocheńskiego i myślenickiego.
Szóstoklasiści uzyskali najwyższą punktację za rozwiązanie zadań sprawdzających umiejętność czytania, dobrze poradzili sobie z korzystaniem z informacji, nieco trudniejsze okazały się zadania z obszaru pisania i rozumowania.W samym Tarnowie zaskoczenia nie było, po raz kolejny najlepiej sprawdzian napisali uczniowie szkoły muzycznej (średnia 32,53). Spośród placówek publicznych na podium znalazła się jeszcze Szkoła Podstawowa nr 17 (średnia 29,50) i Szkoła Podstawowa nr 1 (średnia 28,35).A tuż za podium Szkoła Podstawowa nr 18 (27,41), Szkoła Podstawowa nr 9 (26,99) i Szkoła Podstawowa nr 8 (26,94).
Pozostałe podstawówki i ich wyniki wyglądają następująco: SP nr 10 – 25,46; SP nr 14 – 25,35; SP nr 23 – 25,34; SP nr 5 – 25,16; SP nr 2 – 25,13; SP nr 15 – 24,78; SP nr 3 – 24,74; SP nr 20 z klasami sportowymi – 24,67; SP Integracyjna nr 11 – 23,58.
Wśród szkół niepublicznych świetnie wypadła „dziewiątka” z wynikiem 29,37, natomiast „siódemka” ma średnią 25,87. Po raz kolejny bardzo dobrze spisali się uczniowie tarnowskich szkół społecznych, ci z „dwójki” osiągnęli najwyższą w Tarnowie średnią – 33,50; a z „jedynki” – 28,11.
– Rok temu byliśmy w czołówce, teraz znaleźliśmy się na ostatnim miejscu – mówi Elżbieta Wójcik, dyrektorka Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11. – Wiem, że rodzice podczas rekrutacji przyglądają się wynikom sprawdzianu, ale nasi nauczyciele prowadzą zajęcia cały czas z takim samym zaangażowaniem, a atmosfera w szkole jest równie dobra jak poprzednio. Po prostu uczniowie wypadli w tym roku słabiej. Uważam jednak, że na te wszystkie problemy zdrowotne, z którymi niektórzy się borykają, to i tak poradzili sobie nie najgorzej. Poza tym nie sprzyja nam… statystyka. Bywa, że osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności są zwalniane ze sprawdzianu, oficjalnie jednak figurują jako nieobecne na egzaminie i otrzymują zerową punktację. To obniża średnią całej szkoły.Jolanta Światłowska, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, zdradza receptę na sukces: to chętni do nauki uczniowie, dobra kadra i sprawdzone metody pracy. Ale jest jeszcze coś…– Nasi uczniowie realizują ten sam program, który obowiązuje we wszystkich szkołach podstawowych. Oprócz tego mają zajęcia z przedmiotów teoretyczno‑muzycznych i indywidualne lekcje gry na instrumentach. Aby pogodzić jedno z drugim, musieli nauczyć się dobrze gospodarować czasem. Są systematyczni, starają się niczego nie odkładać na później. Każdy dzień mają dobrze zaplanowany, żeby ze wszystkim zdążyć. I są tego efekty.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments