Dom dziecka w nowym miejscu

0
211
dom-dziecka
REKLAMA

W Tarnowie działają trzy placówki zajmujące się dziećmi i młodzieżą wymagającą wsparcia i opieki. To „Przyjazny Dom” przy ul. Chyszowskiej, gdzie przebywa 28 dzieci (w dwóch grupach po 14 osób), „Słoneczny Dom” przy ul. Pułaskiego (dziesięć nastoletnich osób) oraz Placówka Opiekuńczo‑Wychowawcza im. J. Korczaka przy ul. Brodzińskiego 14, powstała z przekształcenia Domu Dziecka nr 1 – tu przebywa kilkanaścioro dzieci. Placówką interwencyjną jest pogotowie opiekuńcze przy ul. Chemicznej.
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, obowiązująca od początku 2012 roku, nakazała prowadzącym poszczególne placówki wprowadzenie szeregu zmian. Także w Tarnowie ubiegły rok poświęcono na realizację rządowych wytycznych.
– Przekształcamy i dostosowujemy nasze placówki do nowych zasad. Przede wszystkim chodzi o to, by przekształcić je z dużych instytucjonalnych w małe prorodzinne, dysponujące bardziej domowymi warunkami. Tak już stało się z placówką przy ul. Chyszowskiej, gdzie najpierw udało się dla sporej grupy dzieci znaleźć nowy dom w rodzinach zastępczych lub adopcyjnych, a dla pozostałych zmieniono warunki pobytu, tworząc dwie grupy po 14 osób. Teraz kolej na dom dziecka przy ul. Brodzińskiego. Nie likwidujemy tej placówki, a jedynie przenosimy w inne miejsce. Dzieci zamieszkają przy ul. Szarych Szeregów w części wydzielonej z bursy międzyszkolnej – wyjaśnia Elżbieta Ciochoń, dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo‑Wychowawczych w Tarnowie.
Adaptacja istniejącego budynku zgodnie z wytycznymi ustawy byłaby bardzo kosztowna, a i tak trudno byłoby stworzyć miejsce bardziej przytulne – standardy wskazane w ustawie i rozporządzeniu łatwiej spełnić w innym obiekcie, stąd też przeprowadzka domu dziecka.
W budynku internatu – bursy międzyszkolnej przy ul. Szarych Szeregów trwają prace adaptacyjne, które powinny zakończyć się najpóźniej w listopadzie.
Działka przy ul. Brodzińskiego 14 o powierzchni ponad 2,8 tys. m kw. i znajdujący się tu budynek wystawione zostaną na sprzedaż. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie pierwszy przetarg. Przypuszczalna cena wywoławcza to ok. 2,3 mln zł.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments