Dożywocie w szkole?

0
nauczyciele emeryci
REKLAMA

W Polsce uczy 281 tys. pedagogów emerytowanych, ponad 150 tysięcy osób z tego grona liczy więcej niż 65 lat. Od stycznia 2013 pedagodzy w wieku emerytalnym nie będą już automatycznie zwalniać etatów dla młodszych kolegów – nowa ustawa zlikwidowała możliwość zwalniania nauczyciela tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego i wykreśliła z Karty Nauczyciela zapis, który nakazywał rozwiązanie pracy z pedagogiem kończącym 65 lat.
W konsekwencji oznacza to, że dyrektor chcący pozbyć się nauczyciela – emeryta będzie musiał znaleźć inny powód, gdy ten dobrowolnie nie przejdzie na emeryturę.
Tarnowski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego podchodzi do problemu bardzo delikatnie.
– Z jednej strony przedłużamy życie zawodowe nauczycielom, dając im szansę na wyższą emeryturę, z drugiej strony mamy wielu młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy w szkole – mówi Józef Sadowski, prezes tarnowskiego oddziału ZNP. – Zdajemy sobie sprawę z sytuacji jednych i drugich, bo każda ze stron ma swoje racje. Rozmawiałem z prezydentem Tarnowa, proponując, by każdy z nauczycieli odchodzący na emeryturę mógł otrzymywać nagrodę. Niestety, miasto nie ma na to pieniędzy.
Nie wszyscy starsi nauczyciele są w stanie poradzić sobie z młodzieżą tak samo, jak ich młodsi koledzy.
– Zdarzały się np. pobicia przy nauczycielu – mówi szef związku.
Sami nauczyciele też mają wątpliwości.
– Mam kolegów, których doświadczenie i wiedza mimo upływającego czasu doskonale uzupełnia się ze sprawnością umysłową i fizyczną, ale znam też i takich, którym jeszcze wiele lat brakuje do wieku emerytalnego, lecz choćby ze względu na stan zdrowia powinni zakończyć już pracę z uczniami.
Z szacunków ZNP wynika, że w tarnowskich szkołach i przedszkolach pracuje całkiem spora liczba nauczycieli w wieku emerytalnym, jednak informacji tych nie udało się potwierdzić w tarnowskim magistracie.
– Nie mamy takich wyliczeń – mówi Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału Edukacji UMT. – Na pewno nauczyciele‑emeryci nie są przyjmowani do pracy. Wyjątkiem są specjalności, gdzie brakuje nauczycieli, chociażby w przypadku przedmiotów techniczno‑inżynieryjnych, do których musimy zatrudniać instruktorów praktycznej nauki zawodu, szukając ich wśród emerytów, bo inni nie chcą uczyć.
W Gimnazjum nr 4 w Tarnowie uczy przeszło 40 nauczycieli, średnia wieku to ponad 40 lat, jest trochę pedagogów po pięćdziesiątce, ale sześćdziesięciolatków nie ma w ogóle. – Starsi nauczyciele bez wątpienia mają doświadczenie, są merytorycznie i dydaktycznie przygotowani. Ale co z młodymi? Codziennie dostaję po kilka podań z prośbą o przyjęcie. Są to ludzie bardzo dobrze przygotowani i wszyscy chcą uczyć –podkreśla Barbara Kuklewicz, dyrektorka gimnazjum. Tymczasem w szkole już od bardzo dawna nie było żadnych przyjęć, wręcz przeciwnie – w ostatnich latach nauczycieli musiano zwolnić.
Z punktu widzenia szkoły bardziej opłaca się zatrudniać młodych nauczycieli, którzy mogą uczyć kilku przedmiotów, gdy starsi pedagodzy są na ogół specjalistami tylko jednego przedmiotu.
– Jedna z nauczycielek w mojej szkole uczy historii, języka polskiego i prowadzi zajęcia terapeutyczne z uczniami, inny pedagog może mieć lekcje historii, wiedzy o społeczeństwie i przygotowania do życia w rodzinie, a ostatnio rozpoczął studia z hiszpańskiego. Jest to bardzo ważne, bo nowoczesne nauczanie odbywa się przy pomocy rozmaitych projektów, a pedagodzy powinni wykazać się wiedzą interdyscyplinarną – zaznacza szefowa gimnazjum. – Dzisiaj dostałam trzy podania o pracę, jedno od młodej nauczycielki historii, polskiego i niemieckiego, drugie od nauczycielki niemieckiego, polskiego i angielskiego. Gdybym miała wolne etaty, od razu przyjęłabym osoby z takimi kwalifikacjami. Jednak z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by mogli dokształcać się również starsi nauczyciele, zwłaszcza że obecnie mają możliwość otrzymania dofinansowania do studiów.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze