Dworzec czy sklep?

0
255
dworzec-PKS2
REKLAMA

Dworzec autobusowy wraz z zajezdnią przeszło rok temu od tarnowskiego PKS kupił przedsiębiorca Andrzej Mądel. Od początku nie gwarantował, że utrzymana zostanie dotychczasowa funkcja tego miejsca.
– Dziś jest dworzec, a jutro…? – mówił tajemniczo i swoje plany względem budynku i atrakcyjnej działki w centrum miasta uzależniał w dużej mierze od tego, czy zainteresowane utrzymaniem dworca będą władze samorządowe Tarnowa. Nowy właściciel nie ukrywał jednak, że szybko będzie musiał coś zrobić, bo dworzec jest deficytowy…
Niedawno zlikwidowany został bar, zamknięta została też część dworca z poczekalnią i kasami biletowymi. Wkroczyła ekipa remontowa, która przebudowuje wnętrza. Pojawiają się informacje, że po remoncie powstanie market spożywczy. Czy to koniec dworca autobusowego w Tarnowie?
Andrzej Mądel nie chciał z nami rozmawiać o swoich obecnych planach, natomiast w magistracie zapewniają, że dworzec w tym miejscu był, jest i będzie.
– Nie ma innej możliwości. Zarówno w wykładanym wkrótce do publicznego wglądu studium zagospodarowania przestrzennego jak i przyszłym szczegółowym planie będzie zapisane, że tam może być tylko dworzec. Oczywiście nie zamyka to właścicielowi drogi do częściowego innego wykorzystania obiektu – twierdzi dyrektor Centrum Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Tarnowa, Krzysztof Madej.
Zgodnie z wydanym przed miesiącem pozwoleniem budowlanym, właściciel ma zgodę na przebudowę części powierzchni użytkowej dworca. Dostarczony do urzędu miasta projekt przewiduje na parterze sklep samoobsługowy, ale także kasy biletowe i ławki dla podróżnych.– Ławki mają być trzyosobowe i ma być ich dwadzieścia pięć. Zostaną też toalety – informuje kierownik Biura Budownictwa i Zagospodarowania Terenu w UMT, Andrzej Banach.
Być może niepewność co do losów autobusowego dworca spowoduje, że wróci dyskusja czy obiekt nie powinien być własnością publiczną. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o publicznym transporcie zbiorowym miasta powyżej 50 tysięcy mieszkańców muszą opracować i wdrożyć tzw. plan transportowy. Jednym z jego elementów ma być wskazanie zintegrowanych węzłów przesiadkowych. Ustawa wskazuje ponadto, że zadaniem samorządu będzie budowanie, przebudowywanie i remontowanie dworców autobusowych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o