E‑bilet do świata kultury

0
122
bilety
REKLAMA

Kolejki do kas biletowych w kinach, teatrach i centrach kultury to w Tarnowie rzadkość. Zdarzają się jedynie podczas festiwali (Tarnowska Nagroda Filmowa i festiwal Talia) i przed kultowymi dla środowiska koncertami, organizowanymi np. przez Wojtka Klicha. Minęły też czasy biletów z ręcznie wpisanymi numerami zajmowanych miejsc. Do kas wkroczyła technika i maszeruje dalej śmiało, ułatwiając życie nie tylko obsłudze, ale i widzom.Tarnowski Teatr był pierwszą instytucją kultury w Tarnowie, która wprowadziła sprzedaż biletów za pośrednictwem Internetu – w maju 2009 roku rozpoczęto sprzedaż biletów w systemie bileteria.pl, połączonym z systemem kasowym Eurobilet. Rok później bileteria.pl zakończyła działanie, umowę więc rozwiązano. Serwis był nowością dla klientów i w tym okresie skorzystało z niego kilkadziesiąt osób.
– Obecnie bilety na spektakle można zakupić za pośrednictwem platformy Ekobilet, która jest zintegrowana z teatralnym profilem na Facebooku oraz stroną internetową www.teatr.tarnow.pl. Płatności dokonywane są za pomocą systemu dotpay.pl, a klient otrzymuje bilet na spektakl w formie MMS na swój telefon oraz skrzynkę e‑mail. Korzystamy z tej platformy od sierpnia 2011 roku i do października bieżącego roku bilety w ten sposób zakupiło 1105 osób. Wrzesień 2014 roku to 120 w ten sposób sprzedanych biletów. System cieszy się dużym zainteresowaniem w przypadku imprez impresaryjnych oraz w okresie świąt, gdy klienci szukają prezentów dla swoich bliskich. Bilety kupowane przez Internet stanowią 4,5 proc. ogólnej sprzedaży w ciągu kilku ostatnich lat – wyjaśnia Krzysztof Bogusz, kierownik Biura Promocji i Organizacji Widowni Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.
W jaki inny jeszcze sposób można zakupić bilet do teatru? Krzysztof Bogusz wymienia m.in. aplikację Tiketto, dostępną w systemach Android, iOS oraz Windows Phone, teatr współpracuje również z jednym z systemów zakupów grupowych, oferując atrakcyjne ceny biletów na wybrane spektakle. Ciekawostką jest współpraca teatru z systemem MyBenefit, który ułatwia wykorzystanie funduszy socjalnych, dając do wyboru kilkaset różnych ofert. Od grudnia 2013 roku poprzez ten system pracownicy firm z regionu tarnowskiego korzystających z usług MyBenefit mogą zakupić bilety na spektakle repertuarowe.
Tarnowskie Centrum Kultury nie prowadzi sprzedaży biletów przez telefon; telefonicznie można natomiast zamówić bilety dla grup zorganizowanych. Na imprezy organizowane w kinie (koncerty, kabarety, inne wydarzenia artystyczne) bilety można zakupić bezpośrednio w kasie kina lub online za pośrednictwem strony internetowej Tarnowskiego Centrum Kultury. Niestety, nie ma jeszcze możliwości zakupu biletów online na imprezy organizowane przez TCK i w siedzibie TCK przy Rynku 5 lub w miejscach innych niż kino.Bilety do kina bez problemu zakupimy w sieci. System sprzedaży online na seanse kinowe wprowadzono w kinie Marzenie we wrześniu 2013 roku, natomiast na imprezy artystyczne odbywające się w kinie miesiąc później. Wdrożenie i uruchomienie sprzedaży internetowej kosztowało 33 tys. złotych.– Pula biletów sprzedawanych online zwiększa się z każdym miesiącem, choć ma charakter „falowania”. Rośnie wyraźnie, gdy wyświetlane są tytuły kierowane głównie do ludzi młodych lub tytuł cieszy się dużą popularnością i widzowie mogą się obawiać, że bezpośrednio przed seansem nie będzie już wolnych miejsc. Od chwili uruchomienia tej formy sprzedaży sprzedano do końca października br. ponad 110 tys. biletów, w tym drogą internetową ponad 12 tys. biletów. Na koncerty i inne wydarzenia odbywające się w kinie sprzedano ponad 1600 biletów, z tego drogą internetową ponad 900 – mówi Jarosław Kajmowicz, zastępca dyrektora Tarnowskiego Centrum Kultury.
O widzów korzystających z nowoczesnych rozwiązań dba także Centrum Sztuki Mościce, w ramach którego działa kino Millennium. Bilety online do kina i na inne imprezy w CSM można zakupić od ponad roku.
 Na naszej stronie internetowej przy każdym wydarzeniu, na które dostępne są bilety w sprzedaży internetowej, umieszczamy ikonkę „kup online”, która zainteresowanych prowadzi do systemu sprzedaży. Płaci się przelewem z konta. Po dokonaniu zakupu klient otrzymuje bilety na podany adres e‑mail, może je również wydrukować u nas w kasie. Średnio miesięcznie ok. 20 proc. wszystkich biletów sprzedajemy za pośrednictwem Internetu. W ostatnich dwóch miesiącach sprzedaliśmy online 1 500 biletów do kina i 800 biletów na inne wydarzenia – mówi Katarzyna Piszczek z Centrum Sztuki Mościce.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments