Etat dla księdza

0
W Polsce zamykane są niektóre seminaria duchowne
W Polsce zamykane są niektóre seminaria duchowne
REKLAMA

Blisko 700 mln złotych rocznie wydaje państwo na etaty dla księży i zakonnic, pracujących jako katecheci, kapelani w wojsku, policji, straży pożarnej czy w szpitalach. Najwięcej, bo około 1,5 mld zł rocznie, kosztują budżet państwa wynagrodzenia dla nauczycieli religii, w 2009 roku w szkołach pracowało 15 144 księży i zakonnic, choć nie wszyscy byli zatrudnieni na pełny etat. Co najmniej tysiąc księży wykonuje obowiązki w placówkach służby zdrowia, swoich kapelanów ma policja i straż pożarna, BOR i resort finansów. Ile zarabiają na państwowych posadach? Wikary parafii wojskowej bierze od 3 do 5 tys. zł, proboszcz już od 5 do 7 tys. złotych, natomiast kapelan Biura Ochrony Rządu może liczyć na 5 671 zł brutto miesięcznie.
A gdzie są zatrudniani duchowni w Tarnowie? Służby mundurowe mogą w trudnych chwilach liczyć na kapelanów. Już od 2000 roku tarnowscy policjanci mają swojego diecezjalnego duszpasterza i jego zastępcę.
– Księża nie pobierają wynagrodzeń z funduszy policji – zapewnia Paulina Stypka z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Miejscy strażacy swojego kapelana nie mają.
– Nie przewiduje tego nasz regulamin. Natomiast w kurii jest wyznaczony duszpasterz dla strażaków z całego powiatu tarnowskiego. Pełni tę posługę społecznie i za dodatkowe obowiązki nie pobiera wynagrodzenia – tłumaczy Paweł Mazurek, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.
Kapelana na etacie nie ma też tarnowska straż miejska.
– Jeśli istnieje potrzeba, korzystamy z usług kapelana policji lub księdza, który nieetatowo pełni tę funkcję w magistracie – wyjaśnia Tadeusz Pawlik, komendant strażników.
Za urzędniczym biurkiem księdza lub zakonnicy raczej nie spotkamy. Starostwo Powiatowe w Tarnowie nie ma własnego kapelana, ale urząd prowadzi dziesięć szkół ponadgimnazjalnych, w których uczy religii 18 katechetów, w tym 12 duchownych.
– Pensja katechety zależy od stażu pracy i posiadanego stopnia awansu zawodowego oraz wynika z płac określonych w Karcie nauczyciela – informuje Paweł Juśko ze starostwa. – Księża posiadający uprawnienia ekspertów do spraw awansu zawodowego pedagogów zasiadają w komisjach przeprowadzających egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego, za które odpowiedzialne jest starostwo. Za jednorazowe uczestnictwo eksperta w takiej komisji (dotyczy egzaminów dla nauczycieli katechetów) wypłaca się wynagrodzenie jak dla pozostałych ekspertów.
W tarnowskich szkołach i przedszkolach publicznych jest zatrudnionych 103 katechetów: księży, sióstr zakonnych i nauczycieli świeckich na 80 etatach w szkołach i sześciu w przedszkolach.
– Katecheci uczą religii, płaci im miasto, a pieniądze na wynagrodzenia pochodzą z subwencji oświatowej – wyjaśnia Dorota Kunc, rzeczniczka prezydenta Tarnowa.
Osoby duchowne pracują też w placówkach medycznych. W nagłej potrzebie o każdej porze można wezwać kapelana zatrudnionego w Szpitalu Specjalistycznym im. Szczeklika w Tarnowie. Placówka zapewnia też pacjentom możliwość kontaktu z duchownymi innych religii. W drugiej tarnowskiej lecznicy – Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza, zatrudnionych jest dwóch kapelanów, którzy mają umowy o pracę i zarabiają około 1 950 złotych „na rękę”. Ponadto dwie siostry zakonne pracują jako pielęgniarki na oddziale chorób wewnętrznych i nefrologii, a na ćwiartkę etatu placówka przyjęła księdza będącego specjalistą do spraw terapii uzależnień.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze