Firmy „śmieciowe” zawarły układ?

0
674
W Tarnowie, gdy okazało się, że przedsiębiorcy będą musieli płacić za odbiór odpadów aż kilkakrotnie więcej, tylko dwie firmy wywozowe były chętne do świadczenia usługi
W Tarnowie, gdy okazało się, że przedsiębiorcy będą musieli płacić za odbiór odpadów aż kilkakrotnie więcej, tylko dwie firmy wywozowe były chętne do świadczenia usługi
REKLAMA

W tym roku mieszkańców gmin czekają kolejne podwyżki cen za odbiór odpadów. Już teraz wzbudzają one duże emocje. W przekonaniu niektórych samorządowców wpływ na wysokość cen ma między innymi zmowa niektórych spółek zajmujących się odbiorem śmieci, które dzielą rynek między sobą i starają się windować ceny. Firmy zaprzeczają, twierdząc, że jest wolny rynek i one działają w ramach tego rynku.

– Nie wiem, czy te firmy mają między sobą zmowę, czy nie, myślę, że odpowiednie agendy państwowe są w stanie to zweryfikować. Ze swojej strony mogę dodać, że na samym początku w naszym gminnym przetargu uczestniczyło pięć firm wywozowych, a do ostatniego zgłosiła się tylko jedna – mówi Bogdan Stasz, wójt gminy Gromnik.
Podkreśla on, że mieszkańcy są coraz bardziej zbulwersowani ciągłymi podwyżkami stawek za wywóz śmieci z posesji.
– Po ostatniej podwyżce jest to 18 zł od osoby, ale słychać, że w innych gminach ceny dochodzą nawet do 30 złotych. Oczywiście, na te podwyżki mają wpływ różne czynniki, nie tylko polityka firm wywozowych.
Mimo to znalazły się one pod obstrzałem niektórych samorządowców. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich w rozmowie z portalem ekonomicznym Money.pl powiedział: Nasi kontrahenci, przedsiębiorcy, którzy biorą od nas odpady, życzą sobie o wiele więcej niż do tej pory. Umiejętnie się ze sobą dogadują. Nie chcę mówić o zmowie cenowej, ale patrząc na mapę Polski widać podział zasięgu ich oddziaływania. Jak ogłaszamy przetargi, szczególnie w dużych miastach, to chętnych do realizacji usług nie ma, albo jest jeden (…).

REKLAMA

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o