„Gazy” zmieniły adres, ale nie siedzibę

0
478
powrót gazow do Tarnowa
Sny o potędze gazowniczej Tarnowa na pewno się nie ziściły
REKLAMA

Sen o potędze gazowniczej Tarnowa już dawno się zakończył, chociaż niektórzy mieli jeszcze złudzenia. Zarząd pozostającej w gestii państwa Polskiej Spółki Gazownictwa rok temu obiecał, że do czerwca 2020 przeniesie ze stolicy do Tarnowa ponad 100 etatów.

Sprawdziliśmy. Na razie przeniesiono połowę z tego, co było zaplanowane, ale jeśli nawet dana obietnica zostanie w końcu spełniona, to i tak niewiele to zmieni. Zarząd pozostał i pozostanie w Warszawie, a w mieście nad Białą funkcjonuje jeden z jego oddziałów, a ściślej mówiąc: filia oddziału. To wszystko.
W adresie wszystko się zgadza. Na stronach Polskiej Spółki Gazownictwa, operatora systemu dystrybucji gazu ziemnego w kraju, napisano wyraźnie: PSG, sp. o.o., ul. Bandrowskiego 16, 33‒100 Tarnów, tel. 14 632 39 39. Telefonujemy pod ten numer. Po pewnej chwili odzywa się jakiś mężczyzna.

REKLAMA

– Ja jestem tutaj pracownikiem technicznym, proszę dzwonić gdzie indziej – mówi. Na naszą prośbę wyszukuje inny numer. Dzwonimy. Cisza, nikt nie odbiera.
A miało być tak pięknie. Dwa lata temu ówcześni posłowie PiS uroczyście zakomunikowali, że dzięki ich staraniom do Tarnowa powracają utracone „Gazy”. Jak wiadomo, w 2013 roku na mocy decyzji PGNiG SA zlikwidowana została Karpacka Spółka Gazownictwa z siedzibą w Tarnowie, która miała szeroki zasięg działania w południowej i wschodniej Polsce, w jej miejsce powstał oddział PSG. Niedługo potem oddział został przeniesiony do Krakowa, w Tarnowie ostała się najzwyklejsza gazownia.

Przedwczesny triumf
Boje o powrót „Gazów” jeszcze jakiś czas trwały, ale ostatecznie miały zakończyć się sukcesem. Niektórzy dali się ponieść emocjom, triumfując, że Tarnów znowu będzie „stolicą polskiego gazownictwa”, pełni radości byli zatrudnieni tu związkowcy z NSZZ „Solidarność”, inni wobec zapowiedzi przeprowadzki spółki z Warszawy do Tarnowa zachowywali chłodny dystans. Chyba przeczuwali, co się święci.
Rok temu Polskiej Spółce Gazownictwa zadaliśmy pytanie, kiedy spółka na dobre rozgości się w Tarnowie, zgodnie z wcześniejszą deklaracją. Odpowiedziano nam wówczas, że do czerwca 2020 roku do miasta nad Białą przeniesione zostaną ze stolicy 102 etaty.
Jak wygląda sytuacja dzisiaj?
PSG poinformowała nas, że do końca marca br. w Tarnowie znalazły się 53 etaty, które dotyczą między innymi biur rachunkowości, skarbu, controlingu i HR (human resources – zasoby ludzkie).

Zwiększymy zatrudnienie
Biuro prasowe PSG pisze: „W III kwartale 2019 roku PSG przeprowadziła wśród mieszkańców Ziemi Tarnowskiej [pisownia oryg.] proces rekrutacji m.in. na stanowiska: specjalista ds. finansowych oraz analityk finansowy. Niestety kandydaci nie spełniali podstawowych wymogów formalnych lub ogłoszenia pozostawały bez odpowiedzi.
Dokładamy starań w celu zwiększenia zatrudnienia w regionie Tarnowa. Spółka współpracuje z lokalnym Urzędem Pracy, a nasz wydział rekrutacji podejmuje szereg działań w celu promocji ogłoszeń rekrutacyjnych. W związku z pandemią koronawirusa w dniu 20 marca br. rekrutacje PSG zostały wstrzymane. W Spółce podejmowane są bowiem działania służące przede wszystkim utrzymaniu bezpieczeństwa w dystrybucji paliwa gazowego oraz zabezpieczeniu zdrowia pracowników. Informujemy, że po złagodzeniu obostrzeń, Polska Spółka Gazownictwa planuje rozpocząć kolejne procesy rekrutacyjne, które, mamy nadzieję, zakończą się sukcesem”.
Kiedy kilka dni temu sprawdziliśmy na stronach PSG oferty pracy dla regionu Małopolski, wynik wyszukiwań wynosił: 0 (zero).

Stolica nie odda
Zakładając nawet, że PSG zamierza przeprowadzić rekrutację nowych pracowników w Tarnowie z sukcesem, to i tak miasto nie otrzyma tego, co miało otrzymać. Po raz kolejny potwierdziły się wcześniejsze informacje, że siedziba zarządu Polskiej Spółki Gazowniczej nadal pozostanie w Warszawie, o czym już nadmienił w rozmowie z nami w ub. roku rzecznik państwowej spółki.
Ale na wszelki wypadek jeszcze raz zapytaliśmy o możliwość przeprowadzki zarządu ze stolicy do Tarnowa. Nadeszła odpowiedź tej treści: „Prace Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa mogą odbywać się zarówno w Warszawie, jak i w Tarnowie, gdzie znajduje się Filia warszawskiego Oddziału Wsparcia PSG”.

Filia filii
Tak jest. Przeprowadzka „Gazów” do miasta nad Białą skończyła się tym, że powstał tu nawet nie jeden z oddziałów PSG, lecz jego filia – tak jak ujęte zostało to w piśmie do nas. Filia, którą od czasu do czasu odwiedzi prezes zarządu, jeśli tylko będzie miał taką ochotę. Podatek CIT, na którym mógłby skorzystać Tarnów, także pozostanie w stolicy. Sny o potędze gazowniczej Tarnowa na pewno się nie ziściły.
W obecnej strukturze Polskiej Spółki Gazownictwa znajduje się Oddział Wsparcia przy ul. Kruczej w Warszawie oraz 17 oddziałów gazowniczych w całej Polsce. Jeśli spojrzymy na mapę tej struktury, to Tarnowa tam nie odnajdziemy. Są OZG w Krakowie, Jaśle czy Kielcach, ale nie tutaj.
Na razie gazowniczy Tarnów zyskał i – być może – jeszcze zyska kilkadziesiąt etatów, dumny adres siedziby głównej PSG oraz odpowiedni wpis rejestrowy. Nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości można było liczyć na więcej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o