Chiński Tamel

0
238
tamel
REKLAMA

„Omówiono również kwestie pomocy, jakiej nowemu inwestorowi może udzielić miasto. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. kwestie edukacji kadr dla potrzeb fabryki, współpracy z miastem przy pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych oraz promocji działań fabryki” – czytamy m.in. w krótkim komunikacie po spotkaniu w magistracie.
Wolong Holding Group przejął kontrolę nad spółką ATB Austria Antriebstechnik, której spółką‑córką był Tamel. Austriacy zachowują jednak swoje udziały i należy oczekiwać, że działalność produkcyjna Fabryki Silników Elektrycznych będzie w zasadniczej mierze kontynuowana. Z lakonicznego oświadczenia wynika, że nowy właściciel zamierza unowocześniać i rozwijać działalność produkcyjną, i badawczą. Szczegóły trzymane są jednak w tajemnicy. Nie powiodły się nasze próby uzyskania od dyrekcji fabryki bardziej konkretnych informacji. Także Urszula Błaś, przewodnicząca „Solidarności” w Tamelu, nie posiada jeszcze pełnej wiedzy. Twierdzi, że dotychczas nikt z dyrekcji fabryki nie rozmawiał ze związkowcami o nowej sytuacji po zmianie właściciela.
Jaka przyszłość czeka 800‑osobową załogę Tamelu? Czy pracownicy nie muszą obawiać się redukcji zatrudnienia? – Niewiele dzisiaj wiemy, czekamy na wiarygodne informacje, zwłaszcza te dotyczące pracowniczych interesów. Na jakiekolwiek komentarze z naszej strony jest zatem przedwcześnie – odpowiada szefowa związku zawodowego.
W najlepszych latach FSE Tamel, której początki sięgają 1949, dawała pracę blisko trzem tysiącom osób. Tarnowska fabryka to jeden z największych w Europie producent silników elektrycznych: przeciwwybuchowych, ognioszczelnych, jednofazowych, wielobiegowych i na specjalne zamówienia klientów. Blisko 80 procent produkcji trafia na eksport do odbiorców na całym świecie; ten kierunek zamierza kontynuować nowy właściciel fabryki, tj. Wolong Holding Group.
Firma WHG została założona w 1984 roku, jej siedziba znajduje się w chińskim mieście Shangyu. Działa w branży elektrycznej, obraca też nieruchomościami i finansami. Jak poinformowano dziennikarzy, WHG zatrudnia ponad 11 tysięcy osób, a roczny obrót w 2010 roku sięgnął prawie 5 miliardów złotych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o