Cudzoziemiec chce pracować

0
70
Cudzoziemców zatrudnianych w regionie tarnowskim systematycznie przybywa, są to przede wszystkim przybysze z Ukrainy, najczęściej zatrudniani są sezonowo w małych firmach budowlanych

Trudno dokładnie obliczyć, ilu cudzoziemców pracuje w Tarnowie i okolicznych miejscowościach. Tarnowski Powiatowy Urząd Pracy rejestruje jedynie oświadczenia pracodawców o zamiarze powierzenia zatrudnienia obywatelom kilku państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy zezwoleń mieć nie muszą. Jednak mogą u nas pracować nie dłużej niż sześć miesięcy w roku.
– Nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować, ilu cudzoziemców z tych krajów pracuje w regionie tarnowskim, ponieważ oświadczenie jest zaledwie pierwszym krokiem do zatrudnienia u polskiego pracodawcy, obcokrajowcy muszą jeszcze ubiegać się o wizę. Jednak liczba takich oświadczeń wzrasta z roku na rok. W 2014 zarejestrowaliśmy ich tylko 729, w 2015 – 1177, w 2016 – 2524, natomiast w tym roku mamy już 725 oświadczeń – mówi Iwona Stadnik, naczelnik Wydziału Pośrednictwa Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie.
Na podstawie wymienionych danych można przypuszczać, że cudzoziemców zatrudnianych w regionie tarnowskim systematycznie przybywa. Najczęściej pracują na budowach, w przetwórstwie owocowo–warzywnym oraz jako sprzątający. Jednak w pierwszej kolejności PUP wysyła do pracy obywateli polskich, a jeżeli nie ma potrzebnych fachowców w rejestrze bezrobotnych, pracodawca może ubiegać się o zatrudnienie cudzoziemca. Informacji na ten temat tarnowski PUP wydał 37 w 2015, lecz już rok później było ich 85.
– Spośród wszystkich cudzoziemców, którzy mają pozwolenie na pracę w Tarnowie i powiecie, aż 91 proc. to obywatele Ukrainy. Pozostali pochodzą z Europy Środkowo–Wschodniej, Białorusi i Rosji, ale także Kazachstanu bądź państw bałkańskich – mówi Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.
W pierwszym kwartale tego roku zezwolenia na pracę otrzymało w powiecie tarnowskim 102 obcokrajowców, w tym 97 Ukraińców.
– W Krakowie coraz więcej cudzoziemców jest zatrudnianych w branżach informatycznych, specjalistycznych czy w korporacjach. Takiej tendencji nie zauważamy jednak w powiecie tarnowskim – dodaje Krzysztof Marcinkiewicz. – Rynek pracy w naszym województwie wydaje się być nasycony, bezrobocie sięga zaledwie około 6 proc. Nie powinno więc dziwić, że obywatele innych krajów za tę samą stawkę jak Polacy bądź niższą pensję chętnie podejmują się u nas rozmaitych prac. Zresztą przedsiębiorcy, którzy oferują im zatrudnienie, są zadowoleni. Często zdarza się, że biznesmeni przynoszą do naszego urzędu po 100–120 wniosków obcokrajowców dotyczących przedłużenia ich pobytu w Polsce.
Część cudzoziemców ma też problem ze znalezieniem mieszkania, gdyż nie wszyscy właściciele lokali są otwarci na wynajem. – Właściciele mieszkań obawiają się, że ktoś im zdemoluje lokal, że nie będzie płacił terminowo albo nie zapłaci i „rozpłynie się w powietrzu” – mówi Daniel Dziewit właściciel portalu www.pracadlaukrainy.pl. Dlatego portal uruchomił pomocną dla cudzoziemców wyszukiwarkę lokali oferowanych przez właścicieli, którzy nie mają takich obaw. Narzędzie pomocne jest nie tylko dla samych obcokrajowców, ale i dla tych, którzy mają lokale do wynajęcia, i pracodawców, którzy szukają miejsc do zakwaterowania.
– Już dziś zauważamy, że remontują się budynki, które kiedyś były hotelami robotniczymi, hostele. Te miejsca noclegowe są przygotowywane pod pracowników z Ukrainy i nie tylko. Właściciele domów adaptują je pod większą ilość osób i nie ulega wątpliwości, że jest to okazja dla tych, którzy wolą zarabiać niż być w posiadaniu pustostanu–wyjaśnia Uliana Vorobets, PR menager portalu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o