Czy w Tarnowie płacą już dobrze?

5
3176
pod koniec 2019 roku w Tarnowie zarabiało się więcej niż… w Rzeszowie
Z danych wynika, że pod koniec 2019 roku w Tarnowie zarabiało się więcej niż… w Rzeszowie
REKLAMA

Z ostatnich doniesień na temat przeciętnych zarobków w województwie wynika, że mieszkańcy Tarnowa znajdują się w małopolskiej czołówce, bogatsi od nich pod tym względem są tylko krakowianie. Gwałtowny przyrost płac w Tarnowie miał nastąpić w ciągu jednego roku. Czy to znaczy, że zarabia się już tak dużo, że nie będzie trzeba wyjeżdżać z miasta z przyczyn zarobkowych?

Jak wiadomo, do tej pory Tarnów uchodził za miejsce, w którym trudno się dorobić. Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy, od lat narzekało że miejscowi pracodawcy są wyjątkowo mało hojni, zwykle proponują minimalne płace. Z tego powodu miasto mocno dotknięte jest zjawiskiem migracji zarobkowej – tarnowianie po lepszy byt wyjeżdżają albo do polskich metropolii, albo za granicę. Czy jednak nie nadszedł czas, by przed podjęciem decyzji o wyjeździe jeszcze lepiej ją przemyśleć?

REKLAMA

Wielka podwyżka
Pretekstem do tych przemyśleń niech będą dane Głównego Urzędu Statystycznego o zarobkach w miastach i powiatach Małopolski na koniec 2019 roku (nowszych na razie brak). I co tam widzimy? Widzimy przyzwoicie zarabiających w swoim mieście tarnowian. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5217 zł brutto. Takie dane podaje między innymi GUS-owska publikacja Informator statystyczny – miasto Tarnów 2020. To by znaczyło, że przeciętna pensja na rękę, czyli netto, wynosi tutaj prawie 3,8 tys. zł. Możliwe, że niejeden tarnowianin będzie zaskoczony tak pomyślnymi wieściami, choć zapewne zmartwi się, że jego, niestety, to nie dotyczy…
Trzymajmy się jednak oficjalnych liczb i metodologii ustalającej w kraju wysokość zarobków, stosowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, że podane tu dane obejmują zarabiających w firmach co najmniej 10-osobowych w oparciu o umowy o pracę, tymczasem na krajowym rynku pracy dominują mikrofirmy, wiele osób zatrudnionych jest na podstawie umów cywilnoprawnych; dane GUS-u nie uwzględniają budżetówki.
Analizując wspomniane informacje doświadczymy jeszcze więcej zaskoczeń. Okaże się, że tylko w okresie od 2018 do 2019 roku średnia pensja w Tarnowie urosła o 1056 zł brutto. Całkiem niezła podwyżka, prawda? Pamiętajmy przy tym, że w tym czasie minimalna płaca, gwarantowana przez rząd, wzrosła o 150 zł.

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA

5
Dodaj komentarz

5 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
5 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
ałopolanin

Ja słyszałem od “pewnej osoby” (czekając na wizytę u lekarza) że “zarobki” w Tarnowie należą do jednych z najniższych w Polsce. Znam taką osobę z w/w miasta która musi dojeżdżać do Dąbrowy Tar. żeby że tak powiem : “mieć jakieś zajęcie” i przy okazji zarobić pieniądze…

Ciotka Tekla

“Z danych wynika, że pod koniec 2019 roku w Tarnowie zarabiało się więcej niż… w Rzeszowie”. Hahaha. Ni śmieszno, ni straszno.

MAH

Płaca minimalna gwarantowana przez rząd? Raczej narzucona przez rząd.

Jan

Haha, 3,800 netto…. To nadal nie jest nawet 1000 Euro! Ale ceny wszystkiego iście europejskie…

Jurek

Tu nie da się dobrze zarobić to miasto emerytów a inni jak by mogli płacić za wykonaną pracę to by dali 5zł na godzinę lepiej za granicę wyjechać niż tu robić żeby zarobić tylko na opłaty bo wszystko idzie w górę co to za podwyżka 2800 zł brutto niech ci w rządzie tyle zarabiają bo tak naprawdę nic nie robią a nam Polakom było dobrze wręcz przeciwnie darmozjady…brak słów