Czynsze w górę

0
579
Nowe stawki w mieszkaniach komunalnych obowiązywać będą od maja | fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie, Janusz Galas zapowiada podwyżkę czynszów. Wyjaśnia, że wpłaty od mieszkańców pokrywają zaledwie 75 procent wydatków spółki związanych z remontami i bieżącym utrzymaniem budynków. Nowe stawki obowiązywać będą od maja, każdy lokator mieszkania komunalnego zapłaci średnio o 50 złotych więcej na miesiąc.
– W 2017 roku tarnowscy radni podjęli uchwałę dotyczącą wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy, na jej mocy czynsze w lokalach administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków podnoszone będą corocznie, aby podwyżki nie były zbyt uciążliwe dla mieszkańców. Tak się jednak nie stało, dlatego zmuszeni jesteśmy podnieść stawki z 6,70 zł za metr kwadratowy do 7,95 złotych. W dalszym ciągu zachowane zostaną dotychczasowe procentowe czynniki obniżające opłaty, wynikające z usytuowania mieszkania, jego wyposażenia czy stanu technicznego budynku. Rosną także stawki opłat za najem mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych, w tym przypadku lokatorzy zapłacą więcej o 34 grosze za metr kwadratowy.

REKLAMA

Po podwyżce koszty utrzymania mieszkalnych lokali komunalnych pokryte zostaną w około 83 procentach, pozostała część pochodzić będzie z wynajmu lokali użytkowych – wylicza prezes MZB. – Koszty utrzymania mieszkaniowego zasobu komunalnego stale rosną – drożeją remonty i konserwacje, w ostatnich latach znacząco podniesione zostały ceny materiałów budowlanych i wynagrodzeń pracowników. Coraz więcej kosztuje także utrzymanie porządku, drożeje energia elektryczna – te wszystkie czynniki wpływają na to, że podwyżka czynszów jest konieczna.
Miejska spółka sprawuje zarząd nad 281 nieruchomościami, w których znajduje się blisko 2600 mieszkań komunalnych, socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Wolne lokale, tzw. pustostany są remontowane i przekazywane kolejnym oczekującym rodzinom. Dla przyspieszenia przekazywania lokali powstał program „Mieszkanie za remont”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach jego pierwszej edycji, w maju ubiegłego roku, nowi użytkownicy przejęli do remontu i zasiedlenia 15 mieszkań, a w drugiej edycji w listopadzie – 21 lokali.
– Każdego roku ogromne pieniądze wydajemy na remonty, w latach 2018–2019, w ramach programu „Rewitalizacja starówki”, sfinansowaliśmy wykonanie elewacji, malowanie klatek schodowych, wymianę drzwi i okien w budynkach komunalnych, znajdujących się przy ul. Żydowskiej. W ramach programu dotyczącego ograniczania niskiej emisji pyłów i zanieczyszczeń budynki te podłączone zostały do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym roku, w ramach obydwu programów, wyremontujemy i podłączymy do sieci budynki przy Wekslarskiej i Rynku – mówi prezes Galas.
W większości obiektów zarządzanych przez MZB przeprowadzona została pełna termorenowacja – docieplenie ścian i stropów oraz wymiana okien. Na 2020 rok planowane jest rozpoczęcie budowy nowego bloku z 62 mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zostanie on wyposażony w podjazdy, dźwigi osobowe, samoobsługową pralnię, działał w nim będzie klub seniora. Inwestycja umożliwi zamianę dużych i kosztownych w utrzymaniu lub położonych na wyższych piętrach mieszkań komunalnych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o