Drożej za wodę i ścieki

0
303
woda-znow-drozeje
REKLAMA

Od stycznia tego roku funkcjonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zarządzające gospodarką wodną kraju. W jego skład wchodzi jedenaście regionalnych zarządów gospodarki wodnej, które stały się regulatorami cen wody. Opiniują projekty regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzają taryfy, a także rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo‑kanalizacyjnymi a odbiorcami usług. Zgodnie z nową ustawą do 12 marca przedsiębiorstwa te musiały złożyć wnioski dotyczące planowanej wysokości opłat za wodę i ścieki na najbliższe trzy lata.
– Po raz pierwszy od dłuższego czasu wnioski nie były składane do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast celem zatwierdzenia przez radnych. Zresztą wiele samorządów optowało za rozwiązaniem, by wyzwolić rady miast i gmin od akceptowania nowych taryf, ponieważ zazwyczaj nie miały na to żadnego wpływu. Obecnie Tarnowskie Wodociągi składają wnioski taryfowe do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, gdzie są analizowane pod kątem zasadności, później wydawana jest decyzja: zatwierdzająca lub odrzucająca proponowaną taryfę – wyjaśnia Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów. – Nasz wniosek dotyczył stawek za wodę i ścieki dla Tarnowa oraz gmin: Tarnów, Skrzyszów, Wierzchosławice, Pleśna, Tuchów i po jednym gospodarstwie w gminach Lisia Góra i Pilzno. Nowością jest fakt, że składając wniosek taryfowy, przedsiębiorstwo wodociągowe nie wie, od kiedy będą obowiązywać nowe stawki. Dowiadujemy się o tym dopiero na siedem dni przed wejściem w życie taryfy, a poprzednio dysponowaliśmy taką wiedzą już z 70‑dniowym wyprzedzeniem. Dyrektor regionalnego zarządu postanawia, kiedy wyda decyzję, ale stawka zaczyna obowiązywać po siedmiu dniach po opublikowaniu w elektronicznym Biuletynie Informacji Publicznej.
Dotychczas tarnowianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości płacili za wodno‑kanalizacyjne usługi 9,03 zł brutto – 3,19 zł za metr sześcienny wody i 5,84 zł za metr odprowadzanych ścieków. Od 18 maja opłata wzrosła o 27 groszy brutto za metr. Mieszkańcy będą więc płacić 9,30 zł brutto: 3,28 zł
za m. sześć. wody i 6,02 zł za metr sześcienny ścieków.Ponieważ Tarnowskie Wodociągi musiały złożyć wnioski taryfowe dotyczące planowanej wysokości opłat za wodę i ścieki na najbliższe trzy lata, wiadomo, jak będą się zmieniać w tym czasie ceny wody i odprowadzanych ścieków.
O ile w najbliższym roku za wodę trzeba będzie zapłacić o 3,05 proc. więcej, w drugim roku stawki wzrosną o kolejne 1,71 proc., a w trzecim – o 2,85 procent. Dynamika zmiany cen dla ścieków wynosi 2,96 proc. w pierwszym roku, 2,95 proc. w drugim i 1,3 proc. w trzecim. Cena wody używanej do celów przemysłowych w ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie w sumie o 7,19 proc., z czego w pierwszym roku – o 1,25 proc. Odprowadzenie ścieków przemysłowych będzie za trzy lata droższe o 7,21 proc., a w pierwszym roku nastąpi wzrost o 2,96 proc.
– Nasi odbiorcy mogą mieć pewność, że w kolejnych dwóch latach ceny wody i ścieków znacząco nie wzrosną – zapewnia prezes Rzepecki. – Skąd podwyżki? Wymagania jakości co do wody rosną, podobnie wymogi dotyczące oczyszczanych ścieków i gospodarowania odpadami. Powodują wzrost kosztów lub konieczność inwestowania w nowe technologie. W Tarnowie inwestowaliśmy bardzo dużo w ostatnich latach. Wielkie inwestycje są już jednak za nami, dlatego zmiany cen mamy niewielkie. Niemniej jednak nadal inwestujemy, powiększają się tereny pod zabudowę, musimy dostarczać tam wodę i odbierać ścieki, rozwijać sieć. Co roku inwestujemy około 20 milionów złotych.
Zdaniem prezesa Tarnowskich Wodociągów ceny za tego typu usługi w pobliskich miastach lub gminach są często wyższe niż w Tarnowie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o