Firmy przekonują się do Tarnowa?

0
95
W ubiegłym roku swój tarnowski stan posiadania zwiększyła m.in. firma Beckers, rozbudowując zakład produkcji farb o nową halę magazynowo-produkcyjną, dok przeładunkowy, plac manewrowy oraz pomieszczenia techniczne

W 2016 roku działalność w Tarnowie rozpoczęły: Arlen‑Tec (polski potentat na rynku odzieży ochronnej i służbowej, zatrudniający 70 osób i zapowiadający przyjęcie kolejnych 50), Can‑Pack (producent kapsli do napojów butelkowanych dla odbiorców na całym świecie, w otwartym niedawno zakładzie zatrudnia 80 osób, docelowo ma mieć około stu pracowników), a także Cinema 3D, Decathlon i CCIG – call center z 83 miejscami pracy. Ponadto w Inkubatorze Przedsiębiorczości, administrowanym przez Tarnowski Klaster Przemysłowy, uruchomiły działalność spółki: Pajor Technology (produkcja maszyn), Modus‑Pack (materiały i maszyny opakowaniowe), R‑TechniQ (obróbka metali) i Qube Production zajmująca się inżynierią i doradztwem technicznym. Rozwijają się też i inwestują tarnowskie przedsiębiorstwa z długoletnią już tradycją i dorobkiem. Grupa Azoty i Zakłady Mechaniczne Tarnów podpisały nowe kontrakty i wybudowały centra badawczo‑rozwojowe, swój potencjał rozbudowały firmy: Beckers, Elmark, Eltar i Steinhof.
Poprawiająca się kondycja spółek oznacza dla miasta zyski w postaci nowych miejsc pracy. Od kilku lat bezrobocie w Tarnowie systematycznie spada – na koniec 2014 wynosiło 9,6 proc., w grudniu 2015 – 8,2, a na koniec października 2016 – 7,1 proc. Nie bez znaczenia są też większe wpływy do miejskiego budżetu z podatków od nieruchomości i udziału w podatkach PIT i CIT.
– Są i inne korzyści – tworzenie specjalistycznych stanowisk pracy w nowych branżach pozytywnie działa na lokalny rynek pracy, nowe inwestycje przyciągają kolejnych inwestorów, uzbrajane są kolejne tereny inwestycyjne, zwiększa się siła nabywcza mieszkańców. Warto też podkreślić, że w Tarnowie od 2014 roku rośnie liczba podmiotów gospodarczych – z 11 185 z końcem 2014 roku, przez 11 400 rok później, po 11 468 w październiku roku 2016 – informują z satysfakcją w urzędzie miasta.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o