Fiskus czeka na PIT‑y

0
177
PIT
REKLAMA

W dwóch urzędach skarbowych tarnowianie mogą składać roczne zeznania podatkowe za rok 2013. Jak co roku najpopularniejszym rozliczeniem przekazywanym fiskusowi będzie PIT‑37, który wypełniają m.in. pracownicy, którzy nie prowadzili w ubiegłym roku działalności gospodarczej, emeryci i renciści. Urzędnicy szacują, że do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie wpłynąć powinno ok. 79 tys. zeznań podatkowych, w tym ok. 46 tys. złożonych na formularzach PIT‑37. Podobnie w Drugim Urzędzie Skarbowym w Tarnowie – tu oczekuje się ok. 60 tys. zeznań, w tym ok. 45 tys. popularnych PIT‑37. Ostateczny termin na przekazanie zeznań podatkowych mija 30 kwietnia. Zwyczajowo już spora grupa podatników czekać będzie do ostatniej chwili ze złożeniem zeznania podatkowego. A zostały dwa tygodnie, by rozliczyć się z fiskusem.
W tarnowskich urzędach skarbowych długich kolejek jeszcze nie widać, te zapewne pojawią się pod koniec kwietnia. Dane z urzędów skarbowych w Tarnowie, pozyskane kilka dni temu, pokazują, że coraz chętniej składamy zeznania podatkowe elektronicznie.
– Do Pierwszego Urzędu Skarbowego wpłynęło już 35,4 tys. zeznań podatkowych za 2013 r., z czego drogą elektroniczną 12,4 tys. W porównaniu do roku ubiegłego obserwujemy znaczny przyrost deklaracji składanych drogą elektroniczną – mówi Małgorzata Małek, kierownik działu obsługi bezpośredniej w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Tarnowie.
Wzrost liczby zeznań podatkowych złożonych elektronicznie odnotowano także w Drugim Urzędzie Skarbowym w Tarnowie. Tu wpłynęło już 37,4 tys. zeznań, w tym ponad 13,3 tys. drogą elektroniczną.
Do korzystania z systemu e‑deklaracje zachęcają i ministerstwo finansów, i urzędnicy, wskazując plusy takiego rozwiązania, organizując akcje wyjaśniające zasady korzystania z aplikacji, która umożliwia elektroniczne rozliczenie z fiskusem.
– W dużej mierze to efekt akcji prowadzonej przez urzędy skarbowe w terenie, chociażby w galeriach handlowych w Tarnowie, gdzie tłumaczymy, na czym polega składanie zeznań drogą elektroniczną i pomagamy też w wysłaniu deklaracji przez Internet. Warto pamiętać, że korzystanie z systemu e‑deklaracje pozwala uniknąć błędów rachunkowych, bo obliczenia wykonuje za nas program. System nie pozwoli też na wysłanie deklaracji, jeśli pozostawimy puste te rubryki, których wypełnienie jest obowiązkowe. To także spore ułatwienie – dodaje Halina Zdońska, pierwszy zastępca naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments