Garaż to luksus?

0
147
garaze
REKLAMA

Niedawno pisaliśmy w TEMI o projekcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które szykuje podwyżki podatku od posiadanych garaży. Obecnie tylko część osób płaci podatek od nieruchomości za garaż według dziesięciokrotnie wyższej stawki niż za mieszkanie – opłata maksymalna od budynków pozostałych (uwzględniających też garaże) to 7,73 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, a od mieszkalnych – 0,74 zł za 1 m. kw. Właściciele domów jednorodzinnych w ogóle nie mają z tym problemu – jeśli garaż znajduje się w bryle budynku, płacą według niższej stawki, jak za mieszkanie.
Ministerstwo chce jednak wprowadzić zasadę, zgodnie z którą za garaż będą płacić wszyscy, bez wyjątku – według wyższej stawki. Dla właścicieli mieszkań i domów oznacza to znaczną podwyżkę podatku od nieruchomości – im większy garaż, tym wyższa podwyżka.Tarnowskie garaże mieszczą się w ogólnie przyjętym pojęciu „budynki pozostałe” i nie są oddzielnie ewidencjonowane przez urzędników magistratu. Nie wiadomo więc, ile dokładnie mamy takich obiektów w mieście.Spółdzielnie mieszkaniowe mają skrupulatnie wyliczone wszystkie garaże znajdujące się w ich zasobach.
Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma 238 garaży wolnostojących i 37 wbudowanych pod blokami. Ich właścicielami są lokatorzy. Ponadto spółdzielnia dysponuje 74 miejscami postojowymi, część jest wynajmowana, pozostałe to własność lokatorów. Mieszkańcy pokrywają koszty ponoszone przez spółdzielnię: podatek od nieruchomości, ubezpieczenia i przeglądy.
– Miesięcznie jest to około dwa złote netto za metr kwadratowy powierzchni garażu oraz podatek VAT. Garaże w naszych zasobach mają zazwyczaj od 15 do 18 m. kw. – mówi Janina Kogut, zastępca prezesa do spraw ekonomicznych w TSM.
Wynajmujący miejsca postojowe płacą około 90 złotych netto miesięcznie, ale do tego trzeba jeszcze uwzględnić podatek.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaskółka” w Tarnowie ma 108 garaży: 84 wbudowane w bloki i 24 wolno stojące. Mieszkańcy, którzy mają odrębną własność, sami wpłacają podatek od nieruchomości do tarnowskiego magistratu, natomiast w przypadku lokatorów z własnościowym prawem do lokalu podatek odprowadza spółdzielnia. W przypadku obiektu znajdującego się w bloku obowiązuje stawka 0,46 zł za 1 m. kw. Przykładowo, właściciel 25‑metrowego garażu płaci rocznie ponad 12 złotych podatku.
– Jeśli propozycje ministerstwa wejdą w życie, to w oparciu o aktualne stawki wymienione w uchwale Rady Miejskiej Tarnowa będzie obowiązywała opłata 3,94 zł za 1 m. kw., bowiem garażu nie będziemy już traktować jako części lokalu mieszkalnego. W takim przypadku jego użytkownik nie zapłaci 12 zł, lecz ponad 106 złotych rocznie. Podwyżka wyniesie więc aż 800 procent. To jednak optymistyczna wersja, bowiem jeśli przyjęta zostanie propozycja stawki maksymalnej od budynków pozostałych, czyli 7,73 zł za metr kwadratowy, to opłaty jeszcze bardziej wzrosną. To z kolei doprowadzi do sytuacji, że utrzymanie garażu będzie drogie – przyznaje Halina Nalepka, główna księgowa i członek zarządu Spółdzielni „Jaskółka”.
Jeszcze drożej mogą płacić właściciele domów prywatnych, którzy mają garaże w budynku. Tego typu obiekty są zazwyczaj większe niż miejsca postojowe w blokach.
Co o proponowanych zmianach sądzą użytkownicy garaży?
– Do tej pory płaciłem niewiele, bo mam mały, 16‑metrowy garaż. Ale zapowiedzi podwyżek przerażają mnie. Niedługo dojdzie do sytuacji, że mało kogo będzie w ogóle stać na garaż – zauważa Kazimierz Wilk.
Właściciele prywatnych domów też nie dają za wygraną.
– Garaż w budynku i część mieszkalna znajdują się na mojej działce. Sam je wybudowałem za cenę pracy i poświęcenia. Czemu miałbym teraz płacić największą stawkę? Nawet nie korzystam z garażu, bo mój dziesięcioletni fiat stoi przed domem. Może jeszcze wprowadźmy podatki od strychu, piwnic i łazienek – oburza się tarnowianin z osiedla Nauczycielskiego.
Zaproponowane przez resort cyfryzacji zmiany oznaczają większe wpływy dla gmin. W ubiegłym roku do kasy Tarnowa z podatków od nieruchomości uwzględniających budynki pozostałe, czyli niezamieszkałe i niezajęte na działalność gospodarczą, wpłynęło 1 mln 510 tys. zł, w tym roku miasto zyska nieco więcej, bo 1 mln 629 tys. zł.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments