Gdzie zarobić przedświątecznie?

0
92
Najczęściej oferowaną przedświąteczną pracą jest układanie towarów na półkach i sprzątanie w dużych supermarketach – praca z reguły nocna, więc chętnych do jej podjęcia nie zbyt wielu

Okres przedświąteczny na rynku pracy zaczyna się w listopadzie i trwa niemal do samego Bożego Narodzenia. Najwięcej ofert można znaleźć w firmach zajmujących się handlem, usługami i dystrybucją. Wynagrodzenia oferowane przed świętami są różne, a na najwyższe płace mają szansę animatorzy zabaw i osoby wcielające się w postać Świętego Mikołaja. Stawki nie zmieniły się od ubiegłego roku. Koszt wizyty Świętego Mikołaja w wieczór wigilijny to wydatek rzędu 150‑250 zł. Im dalej trzeba dojechać, tym więcej się zapłaci.
Niższe zarobki czekają na sprzedawców choinek – to najniższa płaca godzinowa, czyli około 13 złotych. Chętnych do pracy przed gwiazdką poszukują też w firmach kurierskich i na poczcie, gdzie w sortowniach można pracować również nocą. Obiecywane zarobki to około 2,3‑2,5 tys. złotych.Dodatkowych rąk do pracy potrzebują supermarkety, gdzie można popracować jako kasjer, wykładać towar na półki lub sprzątać. Wynagrodzenie za miesiąc pracy sięga 2,5 tys. złotych. Przedświąteczne zajęcie znajdą hostessy i sprzedawcy na okolicznościowych stanowiskach, a stawki wynoszą od 13 do 20 zł za godzinę. Sezonowych pracowników poszukują również w branży gastronomicznej i hotelarskiej – zwłaszcza kelnerów, pomocy kuchennych i sprzątających.– Typowe przedświąteczne oferty pracy? Przed laty mieliśmy oferty dla sprzedawców karpi, teraz się nie pojawiają. Wiemy, że tarnowskie sklepy zatrudniają pracowników sezonowych, wywieszając informacje w swoich lokalach, jednak do nas pracodawcy takich ofert nie składają – mówi Iwona Stadnik, naczelniczka Wydziału Pośrednictwa Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie.
Gdzie w takim razie szukać ofert? Agencja Pracy Natalia w Tarnowie współpracuje z tarnowskimi hotelami i restauracjami, które bliżej świąt poszkują kelnerów, pomocników kucharzy i recepcjonistów. – Mamy też propozycje sezonowego zatrudnienia w Niemczech przy pakowaniu paczek, firma płaci 9,23 euro brutto za godzinę – mówi Joanna Smoleń z agencji.
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnowie ma propozycje zatrudnienia przy obsłudze stoisk świątecznych, wykładaniu towarów w sklepach i sprzedaży karpia. – Zainteresowani dostaną od 13 do 20 zł brutto za godzinę. Oferty pracy przedświątecznej pojawiły się podczas organizowanych przez nas w ubiegłym tygodniu targów pracy i dotyczyły głównie możliwości zatrudnienia w sklepach, np. w charakterze kasjerów, przy wykładaniu towarów i obsłudze bożonarodzeniowych stoisk. Proponowane stawki to średnio 15 złotych brutto za godzinę – wylicza Patrycja Ścieżka. – Przedświątecznych propozycji jest więcej niż przed rokiem, ale znaleźć chętnych jest trudniej. O sezonowe zajęcie pytają ludzie w różnym wieku – zarówno licealiści, jak i osoby na emeryturze, jednak wielu zainteresowanych rezygnuje ze względu na zbyt niskie – ich zdaniem – wynagrodzenie.
Przyjrzeliśmy się też innym propozycjom. Sklep prowadzący sprzedaż w sieci poszukuje osób do obsługi zamówień, kompletowania i pakowania towarów z branży dziecięcej – za godzinę można zarobić 13 zł. Supermarket poszukuje chętnych do pracy w charakterze osoby wykładającej towar – trzy dni po około sześć godzin, również za 13 zł za godzinę. Za tyleż samo jest propozycja liczenia towaru w markecie przy pomocy skanera elektronicznego – tylko dla pełnoletnich, bo może się odbywać w godzinach późno popołudniowych i nocnych.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o