Ile płacą w Tarnowie?

0
281
zarobki-w-tarnowie
REKLAMA

Ile średnio zarabia się w Tarnowie? Według portalu forsal.pl jest to kwota 3 349 zł brutto. Dla porównania w Nowym Sączu średnie wynagrodzenie wynosi 2 985, w Krakowie – 3 877, Rzeszowie – 3 702, Przemyślu – 2 880, Krośnie – 2 783, a w Tarnobrzegu – 3 058 zł. Dane dotyczą 2012 roku (nowszych brak), gdy przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w kraju było na poziomie prawie 3 700 zł.
Średnia płaca w woj. małopolskim wynosiła w tym czasie 3 456 zł, a więc Tarnów nie osiąga jeszcze nawet przeciętnego poziomu. Mimo to kwota ponad 3 tys. zaskoczyła niektórych naszych rozmówców.
– Ja mam na pasku 2 400 – mówi Artur, tynkarz. – Moi znajomi zarabiają na rękę niecałe albo trochę ponad dwa tysiące. Kolega, kierowca w MPK, ma właśnie tyle. Nie wiem, kto w Tarnowie może zawyżać średnią. Może niektóre prywatne firmy, ale słychać, że tam nie rozpieszczają ludzi. Chyba spółki gazownicze, lekarze, urzędnicy i nauczyciele. Zapomniałbym o Azotach, tam mają dobre zarobki.
Stefan Kruk, który prowadzi sklepik osiedlowy, mówi, że sama średnia płac nie wszystko mówi o zamożności mieszkańców miasta.
– Na przykład w Warszawie ludzie zarabiają średnio po 4‑5 tysięcy na rękę, jednak więcej muszą wydać. Wiem, że mimo to i tak wychodzą na swoje, lecz trzeba brać pod uwagę nie tylko zarobki, ale i wydatki. W Tarnowie już za kilkanaście złotych można pójść do fryzjera się ostrzyc, w dużych miastach kosztuje to więcej, są droższe mieszkania, czynsze, komunikacja, różne usługi, niektóre towary. Jako sklepikarz wolałbym, żeby klienci zarabiali więcej i więcej wydawali.Średnie wynagrodzenie w Zakładach Azotowych w Tarnowie wynosi 5 292 zł, w MPK ok. 2 800, Urzędzie Miasta Tarnowa 3 270. Płace nauczycieli są podobne do płac krajowych. Kiedy w mediach pojawiła się informacja, że nauczyciel w Polsce zarabia od 2 717 do 5 000 zł, wybuchła wielka narodowa dyskusja.
– Myślę, że przeciętne zarobki w Tarnowie w porównaniu z niektórymi miastami w Polsce południowo‑wschodniej nie są takie niskie – mówi Krzysztof Madej, dyrektor Wydziału Realizacji Inwestycji UMT. – Do Krakowa nie mamy się co porównywać, do Rzeszowa też nie, bo to miasto wojewódzkie, wzrastająca metropolia ściany wschodniej. Uważam, że sytuację na naszym rynku płac odmieniłoby pojawienie się dużego inwestora, za którym przyszliby inni. To można osiągnąć, mając do dyspozycji areał rzędu 100‑300 ha, czego na razie w tarnowskiej ofercie brakuje. Na pewno ruchu w płacach nie spowodują galerie handlowe i hipermarkety, w których często zatrudnia się pracowników za pośrednictwem specjalnych agencji za możliwie najniższe pensje.Analizując oferty pracy przedstawiane przez PUP w Tarnowie, łatwo się przekonać, że pracodawcy najczęściej oferują najniższe minimalne wynagrodzenie – 1680 zł. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 10,6 proc.Tanich pracowników czasem poszukuje tutaj Kraków. Pewna firma konsultingowa proponuje 2 tys. zł brutto księgowemu, który dobrze zna języki szwedzki i angielski.
– Na pewno trudna sytuacja na rynku pracy, kiedy to warunki w pierwszym rzędzie dyktuje pracodawca, kiedy duża liczba osób poszukuje zatrudnienia, ma wpływ na poziom płac – przyznaje Stanisław Dydusiak, dyrektor PUP w Tarnowie. – Gdyby była niższa stopa bezrobocia i większa konkurencja, właściciele firm musieliby więcej płacić, już na pewno tym, na których najbardziej by im zależało. W Tarnowie jest mało takich branż, w których wzrost płac wymuszany jest przez niedobór fachowców. Należy do nich np. służba zdrowia, w której brakuje lekarzy niektórych specjalności.
Dyrektor Dydusiak zaskoczony jest informacją, że średnie płace w Tarnowie wynoszą statystycznie ok. 3,5 tys. zł.
– Nie mam podstaw, by podważać te dane, ale sądząc po wielu świadectwach pracy z różnych miejsc zatrudnienia, które trafiają do nas, oraz po rozmowach z ludźmi, płace te są na ogół dużo niższe.
Warto jednak podkreślić, że dane dotyczące średnich płac w Tarnowie mogą się różnić w zależności od źródła.Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w Tarnowie w 2012 roku wynosiło 3 307 zł i w ostatnim okresie rosło ono szybciej niż… w Krakowie.
Z kolei wg portalu moja‑pensja.pl w 2012 przeciętna pensja w Tarnowie wynosiła wyraźnie mniej – 2 976 zł.Portal forsal.pl podaje, że przeciętne wynagrodzenie w pow. ziemskim tarnowskim to 2 760, a w bocheńskim 3 208 zł. Zaskakuje informacja, że w typowo rolniczym powiecie dąbrowskim, pozbawionym większego przemysłu, płace są wyższe (2 970) niż w bardziej uprzemysłowionym pow. brzeskim (2 821).

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments