Jak się zarabia w Tarnowie?

0
884
zarobki 2018
REKLAMA

Raz na dwa lata Główny Urząd Statystyczny publikuje szczegółowe dane o wynagrodzeniach w Polsce. Z najnowszej publikacji wynika, że połowa zatrudnionych Polaków otrzymuje do 3510,67 zł brutto, czyli na rękę 2512 zł. Najwięcej pracowników, bo 26,7 proc. zarabia od 2173 do 3260 zł brutto, nieco mniej – 22 proc. bierze co miesiąc od 3260 do 4346 zł, natomiast 17,5 proc. może liczyć na wynagrodzenia sięgające do 2173 zł brutto.
Najczęściej powtarzające się uposażenie w Polsce jeszcze do niedawna wynosiło 2074,03 zł brutto, a więc 1511,61 zł netto. W raporcie GUS znalazła się informacja o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w „wielkich” grupach zawodów. Jak nietrudno się domyślić, liderami okazali się przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy, zarabiający przeciętnie 8790,66 zł. Na samym dole zestawienia znaleźli się natomiast pracownicy wykonujący prace proste, otrzymujący średnio 2602,65 zł. We wszystkich grupach płace mężczyzn były wyższe od pensji kobiet.

REKLAMA

Rzeczywistość gorsza od statystyki
Jak podaje krakowski Urząd Statystyczny, średnia płaca mieszkańców Tarnowa rośnie już od 2005 roku, choć najwyższy, ponad 10 proc. wzrost odnotowano tylko w latach 2007 i 2008. W 2015 roku, kiedy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mieście wynosiło 3669 zł brutto i było o 6,1 proc. niższe niż średnia płaca w województwie, pracownicy sektora publicznego zarabiali 4149 zł, a sektora prywatnego – 3243 zł. Najwyższą pensją w Tarnowie mogli pochwalić się zatrudnieni w działalności naukowej i technicznej – 4723 zł, oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i wodę – 4699 zł. Najmniej opłacane były osoby zatrudnione w hotelarstwie i gastronomii – średnio 2176 zł.
Powyżej przeciętnego wynagrodzenia w mieście zarabiali tarnowianie pracujący w administracji publicznej, obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych, działalności finansowej i edukacji. Zarobki poniżej średniej pensji w Tarnowie mieli pracownicy rolnictwa i leśnictwa, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, transportu i handlu. W 2016 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mieście wyniosło 3791 złotych, ale pozostałe relacje w zarobkach się nie zmieniły.Statystyki swoje, a życie swoje, bo wielu tarnowian może tylko pomarzyć o średnim wynagrodzeniu wyliczonym przez statystyków.– Dostaję minimalną pensję, która w nowym roku wyniesie 2100 zł brutto. Jeśli nie zmienię pracy, tak będzie pewnie aż do emerytury – wzdycha Patrycja, sekretarka z dziesięcioletnim stażem w prywatnej firmie w Tarnowie. – Nie jest to zachęcająca perspektywa. Koleżanka zatrudniła się w dużej firmie w Rzeszowie i zarabia o kilkaset złotych więcej, opłaca jej się nawet codziennie dojeżdżać.
Podobne spostrzeżenia ma tarnowianka pracująca w „Azotach”. – Po pięciu latach pracy w trudnych warunkach i z dużą odpowiedzialnością dostaję 2 tys. zł netto. Do tego premia 300 zł na rękę raz na pół roku, a na święta tylko 200 złotych – mówi.

Kto najmniej, kto najwięcej?
W minionym roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie trafiło 9200 propozycji zatrudnienia, tylko w grudniu pracodawcy oferowali przyszłym pracownikom wynagrodzenie wynoszące średnio 2470 zł brutto. Coraz częściej zdarzały się również dużo lepsze oferty. Elektrykowi brygadziście jedna z firm proponowała ponad 11 tys. zł brutto, architektowi budowlanemu – 15 tys. zł, stomatologowi – 8 tys. zł, operatorowi obrabiarek CNC i kierowcy samochodu ciężarowego – 9 tys. zł, inżynierowi budowlanemu – 10 tys. złotych. Również 10 tys. zł mógł zarobić miesięcznie przedstawiciel handlowy i kierownik budowy.Jednak najlepiej płatne propozycje zatrudnienia dotyczyły osób chcących pracować na terenie całej Polski bądź za granicą. Natomiast najniższe zarobki (2 tys. zł brutto) czekały w rodzimych firmach na pracowników produkcji, pomocników mechanika, sprzedawców, magazynierów, kucharzy, pizzerów, blacharzy, pracowników ochrony i operatorów koparki.– Jeszcze rok lub dwa lata temu oferowano przeważnie płacę minimalną z ewentualnym zaznaczeniem, że w indywidualnych przypadkach przewidziano premie. Ponieważ pracowników ubywa, sytuacja trochę się zmienia, a pracodawcy coraz częściej proponują nieco wyższe pieniądze niż minimalną pensję – wyjaśnia Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.
Aktualnie na 2400 zł brutto może liczyć psycholog zatrudniony na trzy czwarte etatu, 100 zł mniej dostanie fizjoterapeuta, 2500 zł zarobi konserwator maszyn w jednej z tarnowskich piekarni, 3149 zł otrzyma nauczyciel języka polskiego w szkole, 2600 – fizyk medyczny, 2750 zł – pedagog specjalny, 3000 zł – cukiernik, 8 tys. zł – kamieniarz‑montażysta, natomiast 7 tys. zł brutto zarobi kierowca ciężarówki.


Nauczyciel z podwyżką?
Legendę o dobrych zarobkach w tarnowskiej administracji można odłożyć między bajki. Średnie wynagrodzenie pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowie w minionym roku wynosiło 3309 zł brutto (3493 zł brutto z uwzględnieniem uposażenia członków zarządu powiatu). Pensje w wysokości od 2 do 3 tys. zł brutto pobiera 112 urzędników spośród 283 zatrudnionych w tym urzędzie.
Przeciętne zarobki pracowników Urzędu Miasta Tarnowa wyniosły w minionym roku około 3505 zł brutto. Magistrat zatrudnia 119 osób pobierających wynagrodzenie w przedziale 2100 – 3000 zł brutto. Są to głównie urzędnicy rozpoczynający pracę w urzędzie bez dodatku stażowego (do 5 lat) oraz osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Na niewielkie uposażenia mogą liczyć osoby pracujące w tarnowskim PUP, gdzie średnia płaca to 3100 zł brutto za miesiąc, bez wliczonej trzynastki.Na zarobki narzekają nauczyciele, którzy jednak od kwietnia tego roku najprawdopodobniej będą otrzymywali wyższe pensje.
Płace pedagogów mają wzrosnąć o pięć procent, co oznacza, że podwyżka minimalnych wynagrodzeń wynosić będzie od 114 do 157 zł brutto.
Ich najniższe uposażenia wahają się obecnie od 2265 do 3109 zł, w zależności od stopnia awansu zawodowego.
W Tarnowie sytuacja nie jest zła, bo nauczyciele nie napotykają przeszkód, by pracować na półtora etatu, niektórzy są zajęci nawet przez 30 godzin tygodniowo.
– Poprawiły się wynagrodzenia pracowników administracji oświatowej i obsługi w szkołach. Sytuacja w Tarnowie jest zdecydowanie lepsza niż w innych miejscowościach. Kiedyś przyszedł do nas nauczyciel stażysta, który chciał zrezygnować z zawodu i znaleźć pracę w szkolnej administracji, bo twierdził, że w ten sposób zarobi więcej – opowiada Józef Sadowski, prezes tarnowskiego oddziału ZNP.

Ile dostają policjant i pielęgniarka?
Niewygórowane uposażenia mają służby mundurowe. Średnia pensja tarnowskiego strażnika miejskiego wynosi 2749 zł. Pensja policjanta to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od wielu czynników. Funkcjonariusz w trakcie szkolenia podstawowego zarabia miesięcznie na rękę 1 939 zł. Po zakończeniu szkolenia jego zarobki rosną średnio o ponad 890 zł do kwoty 2 830 zł. Wraz z nabywanym doświadczeniem i pokonywaniem kolejnych szczebli zawodowych wzrasta także uposażenie, które może wynosić od 3 165 do 4 271 zł. Więcej zarabiają osoby zajmujące kierownicze stanowiska w policji. Jednak w tarnowskiej komendzie pracuje około 150 osób, których uposażenia wynoszą maksymalnie 3 tys. złotych.
Do najlepiej zarabiających tarnowian należą lekarze, ale ich pensje zależą od liczby dyżurów i na jakich warunkach są zatrudnieni: na etat czy na kontrakcie. Medyk na etacie, niemający specjalizacji, otrzymuje około 3 tys. zł brutto, z dyżurami może dostać ponad 4 tys. zł. Specjalista zarobi na etacie 3,4 tys. zł, z dyżurami – blisko 6 tys. zł i na kontrakcie – 8 tys. zł brutto. Ordynator zatrudniony na etacie otrzyma 4,5 tys. zł, z dodatkami – 11 tys. zł, a na kontrakcie może pobierać nawet 12 tys. zł brutto.Ratownicy medyczni w Tarnowie zarabiają od 1700 do 2800 zł netto. Pielęgniarki opiekujące się chorymi na oddziałach otrzymują 2570 zł brutto w Szpitalu im. św. Łukasza oraz 2700 zł brutto w Szpitalu im. Szczeklika. Są to średnie pensje zasadnicze, do których należy doliczyć dyżury. Co ciekawe, pielęgniarki w Tarnowie zarabiają mniej niż ich koleżanki w Bochni.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments