Jedna inwestycja, wielkie nadzieje

0
78
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłe Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty. Od lewej: wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński, prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski
REKLAMA

Centrum Badawczo‑Rozwojowe Grupy Azoty SA powstaje w Tarnowie. Pod koniec 2018 roku gotowy ma być dwukondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej ok. 5,5 tys. m kw., w którym zlokalizowane będą laboratoria oraz pomieszczenia biurowe. Powstanie także połączona z budyniem głównym hala półtechnik o powierzchni całkowitej blisko 2,5 tys. m kw. Inwestycję wartą ok. 88 mln zł wspiera ministerstwo rozwoju, które przekazało Grupie Azoty 20 mln zł.
Inwestycję rozpoczęto od wmurowania kamienia węgielnego. W uroczystości w Tarnowie udział wzięli m.in. wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, Jadwiga Emilewicz, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Andrzej Jeż, przedstawiciele instytutów badawczych, a także tarnowscy parlamentarzyści i samorządowcy.
Głównym efektem rozbudowy infrastruktury badawczo‑rozwojowej w Tarnowie będzie zwiększenie skali własnych prac badawczo‑rozwojowych Grupy Azoty. Nowe Centrum Badawczo‑Rozwojowe Grupy Azoty SA funkcjonować będzie w oparciu o Chemiczne Centrum Technologii i Rozwoju, czyli jednostkę organizacyjną już istniejącą w strukturze Grupy Azoty i zatrudniającą ok. 50 osób.
– Grupa Azoty chce być nie tylko beneficjentem krajowych inicjatyw rozwojowo‑edukacyjnych, ale także ich aktywnym uczestnikiem, a wręcz liderem. W ramach działalności nowego centrum będziemy przede wszystkim koncentrować się na zaawansowanych materiałach, nowoczesnych produktach nawozowych oraz technologiach, a także wyrobach proekologicznych. Wydatki na badania, rozwój i innowacyjność do 2020 r. osiągną 1 proc. naszych przychodów – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty. – Mam nadzieję, że wokół Centrum Badawczo‑Rozwojowego powstanie wiele małych firm, że będą tu rozwijać się startupy. Dostosowaliśmy już strukturę spółki pod potrzeby CBR i jego przyszłe funkcje. Wkrótce pojawią się szczegółowe ogłoszenia o rekrutacji. Liczymy, że potrzeby rynku zmuszać nas będą do zwiększania zatrudnienia w CBR i do poszerzania badań.
Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że rozpoczęcie budowy Centrum Badawczo‑Rozwojowego to ważny dzień dla polskiej nauki i dla samego Tarnowa.
– Jeżeli Polska ma wyrwać się z pułapki średniego wzrostu, to rozwój gospodarczy musi opierać się na gospodarce innowacyjnej, na nowoczesnych technologiach i na dokonaniach polskich naukowców. Cieszę się, że Grupa Azoty jest otwarta na współpracę ze światem naukowym i podejmuje również inicjatywy, które rozszerzają tę współpracę. Mam na myśli m.in. zaangażowanie spółki w program doktoratów wdrożeniowych. Centrum Badawczo‑Rozwojowe to szansa nie tylko dla Tarnowa. Tarnów ma wspaniałe tradycje naukowe, kulturowe, ma też ogromny potencjał gospodarczy. Jestem przekonany, że ta inwestycja to wielki impuls, koło zamachowe rozwoju Tarnowa, ziemi tarnowskiej i całej Małopolski. Dzięki tej inicjatywie Tarnów ma szansę stać się jednym z najważniejszych centrów badawczo‑rozwojowych w Europie – mówił.
Jak dodaje Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty, odpowiedzialny w spółce za badania, rozwój, współpracę z uczelniami i instytutami badawczymi, w tarnowskiej spółce zgłosiły się już 23 osoby zainteresowane realizowaniem doktoratu wdrożeniowego.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o