Każdą pracę przyjmę…

0
124
praca-jakakolwiek
REKLAMA

Przegląd tarnowskich ofert nie dostarcza nowych spostrzeżeń; niemal wszystkie dotyczą pracy niewymagającej wyższych kwalifikacji, praca jest na okres próbny lub określony, płaca na ogół na poziomie minimalnej krajowej: 1750 zł brutto. Jest dość duże zapotrzebowanie na kierowców w transporcie międzynarodowym; jedna z firm chce zapłacić 5 tys. zł. Na wyższe zarobki może liczyć też montażysta nagrobków – 3 tysiące. Spośród wszystkich propozycji wyróżnia się oferta przedsiębiorstwa z Warszawy, które chce zatrudnić monterów rusztowań na budowach w Szwecji. Wynagrodzenie: 8 tys. zł, ale trzeba umieć się komunikować w języku angielskim.
Obecnie PUP w Tarnowie ma 340 ofert, dotyczą głównie takich zawodów, jak operator maszyn, pracownik budowlany, kucharz, ślusarz, sprzedawca, przedstawiciel handlowy.
– Sądząc po liczbie wejść na stronę internetową, można przypuszczać, że zainteresowanie ofertami jest spore – mówi Angelika Bilska, zastępczyni dyrektora PUP w Tarnowie. – Można też zauważyć, że proponowane przez pracodawców wynagrodzenia bywają już odrobinę wyższe od minimalnych, do 2 tys. zł brutto, choć firmy wciąż narzekają na ogromne koszty utrzymania pracownika.
Według danych Małopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych i WUS, w Tarnowie wskaźnik bezrobocia wynosi 9,6 proc., a na jedną ofertę pracy przypada 25 osób. W rolniczym powiecie sytuacja jest znacznie trudniejsza – wskaźnik: 13,6 proc. i 181 bezrobotnych na jedną propozycję zatrudnienia.
– Rotacja ofert, którymi dysponujemy, jest duża. Jedne się pojawiają, drugie znikają. Ludzie specjalnie nie wybrzydzają, wiedzą, jaka jest sytuacja, biorą to, co jest. Dłużej pozostają tylko te oferty, które łączą się ze szczególnymi wymaganiami pracodawcy – mówi Iwona Stadnik, naczelniczka Wydziału Pośrednictwa Pracy w tarnowskim PUP.
Angelika Bilska zaznacza, że pośród osób bezrobotnych gotowość do powrotu na rynek pracy jest zróżnicowana. Ministerialnie w znowelizowanej ustawie wyróżnia się trzy tzw. profile tych osób.
– Trzeci dotyczy tych, które tę gotowość mają najniższą, są mało aktywne, brakuje im motywacji i wymagają objęcia specjalnymi programami realizowanymi przez urzędy pracy wraz z samorządami. Tylko nie zawsze gminy zainteresowane są tego rodzaju współpracą.
Lucyna (lat 37), bezrobotna z Tarnowa, twierdzi, że oferty z urzędu pracy są mało atrakcyjne, wie to również od znajomych, którzy próbowali się zatrudnić za pośrednictwem PUP.
– Na ogół okropni pracodawcy, którzy w stosunku do oferowanych płac mają kosmiczne wymagania. O umowach na czas nieokreślony nie ma mowy. Dla kobiet zresztą trudno tam coś znaleźć, chyba że jest się szwaczką albo sprzedawczynią. To są propozycje dla ludzi, którzy mają już nóż na gardle, na szczęście w moim przypadku tak nie jest. Dobra praca nie czeka w pośredniaku. Żeby w Tarnowie mieć dobrą pracę, trzeba mieć właściwych znajomych. Czasem myślę, że co prawda źle się dzieje, że masowo wyjeżdżają z Polski młodzi, ale z drugiej strony, jak już firmy nie będą miały kogo zatrudniać, to może zaczną się liczyć z tymi, którzy tu zostali.
Zastępczyni dyrektora PUP zaznacza, że wszystkie oferty, które spływają do urzędu pracy i są ogłaszane, spełniają formalne i jakościowe wymagania określone przez ministerstwo.
– Nie oceniamy ich atrakcyjności, nie jesteśmy do tego powołani, zresztą dla każdego z nas atrakcyjność oferty może oznaczać coś innego.W Małopolsce najwyższy wskaźnik bezrobocia występuje w pow. dąbrowskim – 17,1 proc., a na jedną ofertę zatrudnienia przypada 81 osób. W powiecie tym, liczącym ok. 60 tys. mieszkańców, obecnie są dostępne 34 oferty. Dla przykładu w pow. brzeskim (11,6 proc. bezrobotnych) ofert jest 63 i na każdą z nich przypada 131 osób. Na Bocheńszczyźnie stopa bezrobocia jest nawet minimalnie niższa niż w Tarnowie, lecz na każdą propozycję zatrudnienia przypada ponad 100 bezrobotnych.W województwie najłatwiej o pracę jest w Krakowie: 5‑procentowe bezrobocie i 32 osoby na jedną ofertę. Z Tarnowa i okolic już sporo ludzi dojeżdża do pracy w Krakowie, ale brakuje w tej sprawie dokładnych danych; prawdopodobnie można ich liczyć w setkach.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments