Kto dostanie 500 złotych na dziecko?

0
104
500plus
REKLAMA

Miesięczne świadczenie wychowawcze przypada na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodów. W domach, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł brutto, dotacja będzie przysługiwała także na pierwsze dziecko. Limit dochodu będzie większy w rodzinach, gdzie wychowuje się dziecko niepełnosprawne. Wtedy 500 zł na pierwsze dziecko będzie się należało, gdy dochód na członka nie przekroczy 1200 złotych. Świadczenie ma być wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program 500 plus nie przewiduje górnego progu dochodowego, będą mogły z niego skorzystać także osoby zamożne.
O świadczenie może ubiegać się każdy. Ministerstwo przekonuje, że rodziny dostaną zapomogę niezależnie od stanu cywilnego rodziców (związek małżeński, nieformalny, rodziny niepełne). W przypadku rodziców rozwiedzionych o pomoc może starać się osoba, która sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem.
Wypłacaniem świadczeń będą zajmować się urzędy miast i gmin lub na ich zlecenie ośrodki pomocy społecznej. W Tarnowie obowiązki te przypadną Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Przez pierwsze kilka miesięcy czynne będą dodatkowe punkty przyjmowania dokumentów – w budynkach UMT przy ul. Goldhammera, Nowej i Mickiewicza oraz we wszystkich siedzibach MOPS. Wnioski będzie można składać osobiście, ale również przez Internet – jednak w tym przypadku trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.
Dziewięciostronicowe wnioski można składać już od 1 kwietnia. Jeśli zostaną złożone w pierwszych trzech miesiącach (do czerwca włącznie), rodzinie będzie przyznane wyrównanie od kwietnia. Do programu można dołączyć w dowolnym momencie, ale po 30 czerwca nie uzyskamy wyrównania. Świadczenia wychowawcze mają być przyznawane od momentu wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia do 30 września następnego roku. Zatem co roku trzeba będzie składać ponowny wniosek.
Osoby, które starają się o wypłatę pieniędzy wyłącznie na drugie i kolejne dziecko, muszą tylko złożyć wypełniony dokument. Inaczej jest w przypadku rodzin, które chcą uzyskać 500 złotych także na pierwsze dziecko – będą musiały przedłożyć zaświadczenie o dochodach.
Tarnowscy urzędnicy wyliczyli, że w mieście świadczenia powinny zostać przyznane na 17 977 dzieci. Pieniądze będą wypłacane zgodnie z życzeniem rodziców – osobiście w kasie lub przelewem na konto. Świadczenie nie jest opodatkowane, a to znaczy, że rodzice nie będą musieli odprowadzać podatku od otrzymanego 500 złotych. Kwota, która zostanie przyznana, nie będzie wliczana do oświadczenia o dochodach, na podstawie którego rodziny starają się o przyznanie innych świadczeń, np. z pomocy społecznej czy funduszu alimentacyjnego. Pierwsze wypłaty będą wtedy, kiedy gminy podejmą decyzję i przeleją na konto pieniądze, mają na to trzy miesiące.
Działa już specjalna infolinia, dzięki której mieszkańcy Małopolski będą mogli rozwiać wszystkie wątpliwości. Rodzice i opiekunowie mogą dzwonić pod numer 12 392 15 83. Infolinia jest czynna w godzinach 8‑17.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments