Propozycja kolejnej podwyżki. Ile zapłacimy za śmieci?

2
273
Tarnów - śmietnik na osiedlu
Prezydencki projekt zmiany uchwały w sprawie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zakłada podwyżkę z obowiązujących 24 zł na 29 zł od osoby
REKLAMA

W najbliższy czwartek miejscy radni dyskutować będą nad wysokością opłat za odbiór śmieci. Na obniżkę nie ma co liczyć – prezydencki projekt zmiany uchwały w sprawie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przedstawiony już radnym, zakłada podwyżkę opłaty z obecnie obowiązujących 24 zł na 29 zł od osoby miesięcznie. Magistrat tłumaczy to rosnącymi kosztami gospodarki śmieciowej i niemożliwością dalszego dokładania do niej z miejskiego budżetu.

Z roku na rok tarnowskie MPGK odbiera z nieruchomości zamieszkałych (domy jednorodzinne i bloki) tysiące ton śmieci. W 2017 roku było to 30 tys. 398 ton, a w roku ubiegłym tarnowianie wyrzucili do pojemników na śmieci 32 tys. 559 ton różnych odpadków. Ich odbiór i utylizacja kosztuje. Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, prezydent Roman Ciepiela mówił o zmieniających się kosztach gospodarowania odpadami. Od 2017 do 2020 roku na stałym poziomie są koszty administracyjne (wynoszą 750‒800 tys. zł rocznie), z kolei w tym samym czasie z 4 do 6 mln zł wzrosły koszty transportu, wyższa jest także opłata za korzystanie ze środowiska (wzrost z 800 tys. zł do 2,6 mln zł w ubiegłym roku). Najszybciej drożeją koszty zagospodarowania odpadów zmieszanych. Jeszcze niedawno wywiezienie z miasta tony takich odpadów kosztowało ok. 400 zł, teraz to 680 zł.

REKLAMA

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
2 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Inline Feedbacks
View all comments