Radni sprzeciwili się prezydentowi

1
336
Opłaty za śmieci w Tarnowie nie wzrosną
Opłaty za śmieci w Tarnowie nie wzrosną
REKLAMA

Głównym tematem ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie była proponowana przez prezydenta Romana Ciepielę podwyżka opłat za śmieci. Ostatecznie stawki nie wzrosną, ponieważ większość radnych odrzuciła propozycję, aby opłatę wynoszącą 24 zł podnieść do 29 złotych od osoby. Wiele jednak wskazuje na to, że decyzja radnych przyczyni się do realizacji mniejszej liczby miejskich inwestycji.

REKLAMA

Ceny za śmieci bez zmian

Sesja Rady Miejskiej w Tarnowie rozpoczęła się dość nietypowo, ponieważ radny Krzysztof Janas (KO) zgłosił wniosek o ograniczenie porządku obrad o punkt 8, czyli zmianę uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i określenie wysokości tej opłaty. Niemal natychmiast zareagował radny Marek Ciesielczyk: – Jestem absolutnie przeciwny temu wnioskowi, ponieważ po raz kolejny punkt dotyczący podwyżek opłat za śmieci znalazł się w porządku obrad, aby przedyskutować sprawę i po raz kolejny chce się go skreślić. Niepoważne, że prezydent co miesiąc wprowadza ten wniosek na sesję, a któryś z radnych próbuje go zdjąć. Mieszkańcy powinni wiedzieć, który z radnych jest za podniesieniem opłat za śmieci…
Za tym, aby punkt wykreślić z obrad głosowało zaledwie 9 radnych, sprzeciwiło się 12, a 3 wstrzymało się od głosu. Stało się jasne, że decyzja dotycząca podwyżek cen za śmieci zapadnie podczas trwającej sesji.
W czasie dyskusji pojawiały się opinie, że przy braku podwyżki opłat za śmieci, zabraknie w tym roku ponad 5 mln zł do pokrycia kosztów gospodarki odpadami. Już w 2020 roku miasto dołożyło do wywozu odpadów ok. 7,5 mln zł, a według wyliczeń urzędników w mieście za śmieci nie płaci blisko 20 tys. mieszkańców.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela nie miał wątpliwości, że podwyżka jest jedynym słusznym rozwiązaniem. – Skupiając się na stronie dochodowej musimy podjąć decyzję o zrównoważeniu budżetu w tej części gospodarki odpadami, a tylko jedno źródło nam do tego pozostaje. Nie możemy – zgodnie z kolejnymi decyzjami Regionalnej Izby Obrachunkowej – dopłacać do systemu. Nie może być sytuacji, że jeżeli będziemy mieli ten system niezrównoważony, to będziemy mogli dopłacać do niego pieniądze z innych dochodów. Nawet jeśli tak było w latach poprzednich, to jest to praktyka niezgodna z prawem i naganna. …

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze