Zadbać o podatkowe złotówki

0
112
podatki2
REKLAMA

Niektóre gminy w kraju zwróciły się z apelem do tej części lokalnej społeczności, która nie ma w nich stałego zameldowania, by nie „uciekała” z podatkiem do innych gmin i zeznanie PIT od osób fizycznych złożyła w najbliższym urzędzie skarbowym. Prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie namawiają, by złożyć PIT tu, gdzie się mieszka, a wtedy pieniądze zasilą budżet gminy i pomogą rozwiązywać lokalne problemy. Za te fundusze finansuje się oświatę, naprawia drogi, chodniki, buduje kanalizację itp.
Tarnów od kilkunastu lat rok w rok systematycznie traci mieszkańców, co związane jest między innymi z ogólną sytuacją demograficzną. Gdy jednak prześledzimy dane pochodzące z obydwu tarnowskich urzędów skarbowych, okaże się, że ten fakt nie ma statystycznego przełożenia na liczbę podatników.
Pierwszy Urząd Skarbowy przy ul. Lwowskiej swoim zasięgiem obejmuje północno‑wschodnią część miasta oraz gminy: Ciężkowice, Gromnik, Pleśna, Radłów, Wierzchosławice, Wojnicz i Zakliczyn. W latach 2006‑2011 liczba podatników wzrosła tu z 53,1 do 56,8 tys. Mogłoby się wydawać, że ponieważ do ościennych gmin przeprowadza się coraz więcej tarnowian, podatników przybywa właśnie tam. Ale chociaż w latach 2006‑2011 miastu ubyło 4 tys. mieszkańców, to liczba podatników w tym okresie… zwiększyła się z 27,7 do 30,5 tys.
– Te zależności są trudne do uchwycenia – mówi Dariusz Kanke‑Modelski, naczelnik Pierwszego US. – Możemy mieć do czynienia z różnymi sytuacjami. Na przykład ktoś składa więcej niż jedno zeznanie podatkowe, np. dodatkowo PIT 38 od dochodów kapitałowych, i wówczas nasz system policzy go podwójnie. Zdarza się też, że niektóre małżeństwa rozliczają się oddzielnie czy to z powodów majątkowych, czy praktycznych i ten fakt też wpływa potem na statystykę w urzędach skarbowych.
W zasięgu Drugiego US przy al. Solidarności znajdują się południowo‑zachodnia część Tarnowa i gminy: Lisia Góra, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wietrzychowice i Żabno. W latach 2006‑2011 liczba podatników zmniejszyła się tu z 86,8 do 84,2 tys., ale w przypadku samego Tarnowa nieznacznie wzrosła – z 44,4 do 44,5 tys.
– Są sytuacje, gdy jakieś małżeństwo mieszka na przykład w Krakowie czy Łodzi, ale oboje lub jedno z nich ma stałe zameldowanie w Tarnowie i lokalny urząd skarbowy wybierany jest przez nich do złożenia wspólnego zeznania podatkowego – mówi Danuta Starzyńska, naczelniczka Drugiego US.
Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT‑y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania, a stały meldunek nie ma w tym przypadku znaczenia. Przepisy jedno, praktyka drugie, dlatego samorządy tak mocno zabiegają o to, by pieniądze nie uciekały do innych gmin. Tym bardziej że do kas samorządowych trafia średnio 30‑35 proc. podatku dochodowego z PIT.
Problem tylko w tym, że podatnicy chcący płacić podatki w miejscu zamieszkania bez względu na meldunek muszą pobrać i wypełnić druk zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP‑3.
W ub. roku w Tarnowie pobyt czasowy zgłosiło ponad 2,8 tys. osób – między innymi o ich pieniądze z PIT‑u obecnie się rozchodzi.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o