Zasiłek dla bezrobotnych z ograniczeniami?

0
zasilek dla bezrobotnych
W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 7 746 osób bezrobotnych, a 808 z nich uprawnionych jest do pobierania zasiłku
REKLAMA

W Tarnowie i regionie osób pobierających zasiłek nie jest dużo, jednak ewentualne zmiany w prawie mogą spowodować, że wiele z nich utraci przysługujące im obecnie pieniądze.
Pomysł przedstawiony przez Konfederację Lewiatan miałby zlikwidować tzw. etatowe bezrobocie. Zabranie zasiłków osobom, które nie szukają zatrudnienia i cały czas przesiadują na garnuszku państwa, miałoby wymusić na osobach bezrobotnych zdecydowanie bardziej aktywne poszukanie pracy, niż ma to miejsce obecnie. – Uważamy, że należy wprowadzić zmiany dotyczące wysokości i długości wypłaty zasiłku dla bezrobotnych w taki sposób, aby zapewnić osobie pozostającej bez pracy odpowiednie dochody na czas aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Prawo do zasiłku trzeba połączyć z obowiązkiem aktywnego poszukiwania pracy, zasiłek powinien być wyższy, ale wyliczany na innych zasadach. Należy również skrócić maksymalny okres jego pobierania do 180 dni – mówi Zbigniew Maciąg z departamentu komunikacji Konfederacji Lewiatan.
Jaki wpływ miałyby zaproponowane zmiany na tarnowskie podwórko? Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 7 746 osób bezrobotnych (stan na początek sierpnia), a 808 z nich uprawnionych jest do pobierania zasiłku. Według Iwony Stadnik, naczelniczki wydziału pośrednictwa pracy, bardzo ciężko jest określić, kto tak naprawdę jest „aktywnym bezrobotnym” i poszukuje pracy. – W zasadzie każdy, kto jest bezrobotny, poszukuje pracy. Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od lat: rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników i spadające bezrobocie sprawiają, że można nasz rynek pracy nazwać „rynkiem pracownika”. Najwięcej pracy czeka na ludzi w budownictwie. Firmy poszukują murarzy i zbrojarzy, hydraulików, operatorów maszyn… Ale niewykluczone, że wiele osób bezrobotnych jest bezrobotnymi po prostu… z wyboru. Teraz to pracownicy mogą wybierać w ofertach, a nie pracodawcy w pracownikach.
Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na pobieranie zasiłku przez bezrobotnych od 6 do 12 miesięcy. – Maksymalna długość pobierania zasiłku może być wydłużona do 365 dni w powiatach o szczególnie wysokiej stopie bezrobocia oraz w sytuacji, gdy osoba bezrobotna skończyła 50 lat i ma przynajmniej 20‑letni okres zatrudnienia lub ma na utrzymaniu dziecko do 15. roku życia. Zasiłek wynosi: 823,60 zł miesięcznie przez 90 dni, a później 646,70 zł. Ciężko stwierdzić, czy zmiany proponowane przez Konfederację Lewiatan byłyby korzystne. Na pewno zyskaliby ci, którym rzeczywiście zależy na znalezieniu nowego zatrudnienia, ale równocześnie wiele osób mogłoby stracić prawo do zasiłku.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze