Grypa na poważnie

0
101
grypa1
REKLAMA

Pierwsze zachorowania na grypę pojawiły się już półtora miesiąca temu, ale w ostatnim czasie zasięg choroby przybrał wyraźnie większe rozmiary.
– Mamy dużo pacjentów, na grypę chorują nawet całe rodziny. Jest też więcej pogrypowych powikłań, jak zapalenie płuc czy oskrzeli – informuje Roman Korczak, prezes Przychodni Lekarskiej nr 4 w Tarnowie.
Nie można mówić o postępującej epidemii, ale zachorowań jest więcej. Jeśli w poszczególnych tygodniach stycznia chorowało po 400‑600 osób, to drugi tydzień lutego przyniósł ponad 1200 nowych zachorowań, a w trzecim tygodniu na chorobę zapadło 1070 mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Zanotowano też 13 przypadków powikłań pogrypowych, związanych z układem oddechowym. Do 22 lutego na grypę zachorowało 5 357 osób, w tym samym czasie minionego roku do tarnowskiego sanepidu zgłoszono 4 983 przypadki zachorowań.
– Wzrost zachorowań na grypę jest bardzo charakterystyczny dla tej pory roku, gdyż właśnie najwięcej osób choruje od stycznia do kwietnia – wyjaśnia Elżbieta Poproch, kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno‑Epidemiologicznej w Tarnowie.
W 2013 roku w Tarnowie i powiecie na grypę zachorowało ponad 26 tys. osób, rok później zanotowano 21, 5 tys. chorych. Najlepszą ochroną przed chorobą są szczepienia.
– W ostatnich latach coraz więcej mieszkańców regionu szczepi się przeciwko grypie. W latach 2012 i 2013 zaszczepiło się po około 7 tysięcy osób, a w minionym roku ze szczepionek skorzystało ponad 13 tys. mieszkańców – dodaje szefowa epidemiologii.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments