Wydarzyło się: 20 września

0
54
Wydarzyło się 20 września
fot. polskaniezwykla.pl, autor WWAT, Kaplica cmentarna w Ząbkowicach Śląskich
REKLAMA

20 września 1606 w miejscowości Frankenstein skazano podejrzanych, biorących udział w aferze grabarzy.

W 1606 roku w niemieckim mieście Frankenstein (dzisiejsze Ząbkowice Śląskie) na Dolnym Śląsku wybuchła epidemia dżumy. Choć pojawienie się zarazy nie było niczym niezwykłym w tamtych czasach, uwagę przykuwała ogromna skala choroby, co rodziło podejrzenia. W wyniku śledztwa aresztowano ośmiu grabarzy. Początkowo nie dawano wiary plotkom, ale sytuacja zmieniła się po odnalezieniu tajemniczego proszku w domu jednego z podejrzanych. Osadzonych torturowano, aby wydobyć z nich zeznania. W końcu sąd ustalił, że grabarze wytwarzali wspomniany proszek z ludzkich szczątków, a potem rozsypywali go po ulicach miasta, co miało sprzyjać szerzeniu się epidemii. Dodatkowo grabarze przyznawali się do innych makabrycznych działań.

REKLAMA

Według dzisiejszych historyków zeznania mogły być efektem tortur – umęczeni aresztanci gotowi byli przyznać się do czegokolwiek. Ostatecznie, 20 września 1606 roku sąd skazał podejrzanych na spalenie na stosie. Śledztwo trwało jednak nadal – 13 lutego 1607 odbyła się ostatnia egzekucja. W wyniku procesu łącznie zginęło 17 osób.

Historia grabarzy z Frankenstein odbiła się szerokim echem w Europie. Prawdopodobnie na kanwie zasłyszanych plotek ponad 200 lat później Mary Shelley stworzyła powieść o potworze doktora Frankensteina.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments