Igieł nie zabraknie. Czy szczepionki też?

0
107
W Tarnowie przeciwko Covid-19 będzie można się zaszczepić w 12 punktach
W Tarnowie przeciwko Covid-19 będzie można się zaszczepić w 12 punktach.
REKLAMA

W Tarnowie przeciwko covid-19 będzie można się zaszczepić w 12 punktach (ich listę podajemy obok), ale dzisiaj trudno ocenić, jak wypadnie akcja i w tym mieście, i w całym kraju. O szczepionkach jest bardzo głośno, ale, jak łatwo zaobserwować, większość osób najczęściej ma w głowach mętlik. Przyczyniają się do tego nieocenione w takich sytuacjach media społecznościowe oraz zwłoka Ministerstwa Zdrowia w organizacji intensywnej kampanii informacyjnej na temat szczepionki i szczepień.

Do opinii publicznej powoli przedostają się informacje o pierwszych osobach, które w Tarnowie przyjęły szczepionkę. Na stronach facebookowych można odnaleźć zdjęcie Jarosława Kolendo, prezesa zarządu Zespołu Przychodni Specjalistycznych przy ul. Skłodowskiej, który zaszczepił się 4 stycznia 2021 roku, odebrawszy pierwszą dawkę preparatu, na drugą prezes zaczeka do 26 stycznia. Wynika to z opublikowanej fotografii zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

REKLAMA

Na razie cicho

Wiadomo też, że w gronie pierwszych osób publicznych w mieście, które się zaszczepiły, jest także radna miejska Krystyna Mierzejewska, lekarka. Personel placówek medycznych ma pierwszeństwo w szczepieniach (grupa zero), podobnie jak pracownicy DPS-ów i ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Jak powiadamia na Fb Rada Miejska Tarnowa, pierwszą radną, która przyjęła preparat przeciwko koronawirusowi, była Angelika Świtalska, członkini rady nadzorczej Małopolskiej Kolumny Transportu Sanitarnego. Niektóre z zaszczepionych już osób informują na Facebooku, iż czują się dobrze i zachęcają innych do szczepień.
Kiedy oddajemy ten materiał do druku, na kilka dni przed rozpoczęciem rejestracji chętnych do zaszczepienia się z grupy I (seniorzy), nadal nie dostrzega się aktywnej ministerialnej kampanii na rzecz szczepień. Robotę tę wykonują za rząd dziennikarze, przeprowadzając dużą liczbę wywiadów z różnymi specjalistami i publikując swoje materiały. Działają rządowa strona www.gov.pl/web/szczepimysie i infolinia, lecz to za mało. Oczywiście, nie próżnują antyszczepionkowcy, strasząc ludzi niewyobrażalnymi skutkami szczepionki przeciwko koronawirusowi i najczęściej wykorzystując do tego media społecznościowe.

Uczciwość czy grzech zaniechania?

Wprawdzie minister zdrowia zapowiedział rządową kampanię informacyjną, ale będzie ona mocno spóźniona. W wątpliwych sytuacjach, przy wielkim szumie informacyjnym, ludzie potrzebują więcej czasu na przyswojenie sobie niektórych wiadomości, wyrobienie własnego poglądu oraz podjęcie decyzji. Pewne informacje muszą się w głowach uleżeć, bo podane na gorąco mogą nie spełnić na czas swojej roli.
Obserwatorzy życia publicznego zwrócili również uwagę na fakt, iż na przykład na Słowacji wśród pierwszych pacjentów, którzy się zaszczepili, była Zuzana Czaputowa, prezydent państwa, w Polsce zaś pielęgniarki i lekarze. Czaputowa swoim przykładem chciała ośmielić niezdecydowanych i przekonać do słuszności szczepień. Nasi przywódcy czekają na swoją kolej, co niektórzy przyjmują jako przejaw szlachetności, inni jako istotne zaniechanie w budowaniu zaufania społecznego do bezpiecznej szczepionki.

Tu za dużo, tam za  mało

Nic zatem dziwnego, że w sposób zupełnie niezamierzony o promocję szczepienia postarała się grupa znanych artystów, którzy poza kolejnością przyjęli preparat w przychodni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wybuchł wielki skandal, aktorzy tłumaczą się na różny sposób, a w WUM-ie poleciały głowy kierownictwa placówki. Przy okazji znów pojawiły się sprzeczne informacje, świadczące być może o panującym bałaganie. Podobno starosta opatowski skorzystał z zaproszenia miejscowego szpitala i bez wahania się zaszczepił, chwaląc się potem na Facebooku, gdyż szpital cierpiał na nadmiar preparatu. W jednych miejscach miało go brakować, w innych było za dużo.
Ponieważ akcja przeprowadzana jest na masową skalę, o ogromnym zasięgu, a tego typu doświadczeń organizacyjnych nie ma za wiele, potknięć nie brakuje nie tylko w Polsce, lecz i w innych krajach Unii Europejskiej. W naszym kraju tempo szczepień na samym początku było ślamazarne, w kolejnych dniach przyspieszyło. Nie jest prawdą, że pod tym względem zdecydowanie odstajemy od reszty, w minionym tygodniu zajmowaliśmy nawet 4. miejsce w UE. Daleko za nami pozostawała choćby Francja. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę inny wskaźnik – nie liczby bezwzględne, lecz liczbę zaszczepionych na milion mieszkańców – to jest już znacznie gorzej. Opozycja pyta ministra zdrowia: dlaczego akcja szczepień nie jest kontynuowana w weekendy? Tempo zależne jest też od zapasów preparatu, a przy dużej liczbie chętnych mogą pojawić się okresowe problemy.

Ruszają zapisy

Jak dalej potoczy się akcja szczepień, trudno przewidzieć. Piętnastego stycznia ruszają zapisy dla seniorów, szczepienia w tej grupie mają rozpocząć się dziesięć dni później.
Zapisy odbywać się będą za pośrednictwem specjalnej infolinii, u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, na przygotowanej stronie internetowej lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Akcję będą prowadziły szpitale i przychodnie w oparciu o umowę z NFZ, szczepić będą również lekarze w prywatnych gabinetach. Na przełomie stycznia i lutego w poszczególnych gminach będą powstawały też mobilne punkty szczepień.
Na 11 stycznia w Polsce preparat przeciwko covid-19 przyjęło prawie 200 tys. osób. Odczynów poszczepiennych zarejestrowano 31, wszystkie były niegroźne.

Lista placówek medycznych w Tarnowie (bez dwóch tzw. szpitali węzłowych), które będą wykonywać szczepienia przeciwko COVID-19:

  • CENTRUM MEDYCZNE „KOL-MED”, pl. Dworcowy 6
  • ZESP. PRZYCHODNI SPECJALISTYCZNYCH, ul. Mostowa 6
  • PZU ZDROWIE, CENTRUM MEDYCZNE, ul. PCK 26
  • MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR III, ul. Wałowa 22
  • NZOZ – MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR V, ul. Długa 18
  • CENTERMED, NZOZ, Przychodnia Diagnostyczno-Lekarska, Filia Nr 2, ul. Pułaskiego 92
  • nMEDICA, ul. Słowackiego 33-37
  • MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR I, NZOZ, ul. Chemiczna 12
  • MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR IV, NZOZ, Os. Niepodległości 3A
  • MOŚCICKIE CENTRUM MEDYCZNE, ul. Kwiatkowskiego 15
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments