W grudniu 2023 roku III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Tarnowie rozpoczęło kolejny projekt w ramach programu Erasmus+, zatytułowany “Unite for Equality”, w którym współpracować będzie ze szkołami z Turcji, Litwy, Łotwy, Norwegii i Portugalii. Głównym celem projektu jest działanie na rzecz zwiększania świadomości społecznej w kwestiach związanych z równością płci oraz zapewnienie edukacji w tym zakresie w szkołach.
Pierwsze inaugurujące spotkanie odbyło się w łotewskiej szkole ponadpodstawowej Daugavpils Centra Vidusskola, podczas którego zaplanowano kalendarz i zakres działań, które będą realizowane aż do grudnia 2025 roku, a po nim liczne szkolenia on-line’owe. Kolejne kwietniowie spotkanie miało miejsce w Anadolu Lisesi w Nazilli w Turcji, gdzie każdego dnia nauczyciele pracowali w grupach międzynarodowych metodą warsztatową, wykonując rozmaite zadania w języku angielskim. Uczestnicy projektu mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dzięki wykładowi profesor Günöl Horasan z Uniwersytetu Ekonomicznego w Izmirze i jej studentkom oraz umiejętności dzięki konsultacjom ze specjalistami w tworzeniu materiałów edukacyjnych. Interesująca wymiana informacji na temat stanu prawnego i faktycznego w poszczególnych krajach, poprzedzona przedstawieniem perspektywy historycznej w szerokim ujęciu, dyskusja oraz wypracowane dzięki niej wnioski będą wspierać pracę nauczycieli z uczniami na tematy związane z równouprawnieniem.
Rozpoczęty w ubiegłym roku projekt będzie kontynuowany podczas kolejnych spotkań w Polsce, Portugalii, Norwegii, Litwie i Łotwie, w których wezmą udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Analizie i rozwinięciu zostaną poddane kwestie związane z równouprawnieniem w sztuce, literaturze i sporcie.
– Projekt zatytułowany „Unite for Equality” ma na celu podniesienie świadomości na temat równouprawnienia i nawiązuje do Strategii na Rzecz Równouprawnienia Płci realizowanej przez Komisję Europejską, która zakłada, że wszystkie kobiety i dziewczęta oraz wszyscy mężczyźni i chłopcy w całej ich różnorodności mogą swobodnie podążać wybraną ścieżką życia, mają równe szanse rozwoju i mogą w równym stopniu uczestniczyć w życiu społecznym – mówi Aneta Szupińska, nauczycielka języka angielskiego, koordynatorka projektu.

![Nowy trakt połączy al. Tarnowskich z winnicą i Parkiem Sanguszków [ZDJĘCIA] Al. Tarnowskich nowy trakt spacerowy](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2025/12/Nowe-polaczenie-al.-Tarnowskich-i-Parku-Sanguszkow-9-218x150.jpg)
![Niedzielne popołudnie przy dobrym winie… [ZDJĘCIA] Niedziela przy winie](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2025/12/Niedziela-przy-winie-218x150.jpg)




















