III LO najlepsze w Tarnowie

0
241
ranking-szkol-tarnow
REKLAMA

Kryteria ustalone zostały przez najlepszych specjalistów reprezentujących środowiska edukacyjne. Postanowiono, że czynnikiem dominującym w ocenie liceów będzie matura (przedmioty obowiązkowe – 25 proc., przedmioty dodatkowe – 45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach – 30 proc. W sumie przeanalizowano wyniki 2 291 liceów ogólnokształcących, a opublikowano wykaz 500 najlepszych. W tym gronie znalazły się również szkoły tarnowskie.
Najlepiej wypadło III Liceum Ogólnokształcące.
– Nasze liceum poprawiło ubiegłoroczny wynik i zajęło 128. pozycję w kraju – nie kryje radości dyrektor Jan Ryba. W Małopolsce szkoła uplasowała się na miejscu 6. – Kiedy stajemy w szranki, zawsze coś zyskujemy. Tak jak w sporcie, gdy ktoś jest przed zawodnikiem, a ktoś inny za nim, on zawsze będzie przyspieszał. To jest zdrowa rywalizacja.Na tarnowskim podium stanęły jeszcze: I LO – 186. w Polsce i 14. w województwie, oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące w ZSS – 407. w kraju i 34. w Małopolsce. Tuż poza podium znalazło się II LO w skali kraju notowane pod numerem 458, a w województwie – 37. Natomiast w grupie „500 +” figurują: IV LO (44. miejsce w Małopolsce), Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (46. miejsce), VII LO (84) oraz V LO (88).– Jest lepiej niż było. Rok temu 142. miejsce, teraz 128. Zbliżamy się do pierwszej setki – podkreśla Jan Ryba. – To jest znaczący i bardzo wiarygodny ranking. Opiera się na jasnych kryteriach i obiektywnych wynikach. Podstawą jest matura, wiadomo, że im lepiej uczniowie ją napiszą, tym większe będą mieli możliwości. Szkoła od lat gromadzi „śmietankę” gimnazjalistów z Tarnowa i okolic. – Wskaźnik EWD, czyli Edukacyjna Wartość Dodana potwierdza, że przychodzą do nas dobrzy uczniowie, ale wychodzą jeszcze lepsi. Nie marnujemy talentów, tylko je rozwijamy.
Można pozazdrościć, ranking szkół technicznych wygrał Nowy Sącz. Organizatorzy wzięli pod lupę 1 867 techników i wskazali 300 najlepszych. W tym przypadku uwzględnili: wyniki egzaminów zawodowych – 30 proc., maturalne przedmioty obowiązkowe – 25 proc., przedmioty dodatkowe – 25 proc., sukcesy olimpijczyków – 20 proc.Wśród szkół technicznych w Tarnowie prym wiedzie Technikum nr 1 działające w mościckim Zespole Szkół Technicznych, które zajęło 110. pozycję w Polsce i 17. w województwie. Za nim uplasowało się Technikum nr 4 funkcjonujące w Zespole Szkół Mechaniczno‑ Elektrycznych (156. w kraju, 23. w Małopolsce) i Technikum nr 7 w Zespole Szkół Budowlanych (197. w kraju, 32. w województwie).Poza krajową rankingową dwusetką znajdziemy: Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno‑Gastronomicznych (na 71. miejscu w Małopolsce), Technikum nr 9 w Zespole Szkół Ekonomiczno‑Ogrodniczych (83) oraz Technikum nr 5 w Szkole Szczepanika (89).
– Cieszę się, ponieważ pozycja szkoły rośnie z roku na rok – mówi Krzysztof Kołaciński, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych. – To efekt systematycznej pracy i tego, że nie ograniczamy się do podstawy programowej. Nasi uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę, zdobywając dodatkowe kwalifikacje zawodowe. W ofercie mamy interesujące kursy i zajęcia pozalekcyjne. Rozwijamy się, szukamy ciekawych rozwiązań. To procentuje. Od września wprowadzamy nowy kierunek – technik analityk. To będzie klasa patronacka Grupy Azoty. Partner zobowiązał się do fundowania stypendium dla uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce oraz zatrudniania dla 10 absolwentów z każdego rocznika. Będzie również organizował szkolenia doskonalące umiejętności naszych nauczycieli w zakresie nowoczesnych technologii przemysłowych.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments