Internetowe Konto Pacjenta to wygoda

0
75
e-recepta
REKLAMA

Twórcy cyfryzacji w ochronie zdrowia proponują przyjazne i łatwe w obsłudze udogodnienia tak, żeby mogły poradzić sobie z nimi nawet osoby, które nie są zbyt biegłe w obsłudze Internetu. Najważniejszym i właściwie jedynym schodkiem do pokonania jest zalogowanie do Internetowego Konta Pacjenta (patrz ramka). Potem można bezpłatnie korzystać z licznych możliwości, jakie daje IKP oraz portal pacjent.gov.pl. Z pewnością jedną z opcji, z której najczęściej korzystają użytkownicy IKP, są e-recepty. Już dziś w formie elektronicznej przepisuje je coraz więcej lekarzy.

REKLAMA

Recepta bez wychodzenia z domu
Instrukcja obsługi e-recepty jest prosta. Po zalogowaniu na IKP i podaniu numeru telefonu, Pacjent otrzymuje SMS-em specjalny kod dostępu na telefon komórkowy.

e recepta jak dziala

Taka forma przepisywania leków niesie wiele plusów, np. gwarantuje, że farmaceuta nie będzie miał problemu z czytelnością recepty.  Któż z nas nie przeżył sytuacji, kiedy druczek zgubił się, został uprany albo  zniszczony w inny sposób. Dziś możemy zapomnieć o pilnowaniu tego dokumentu, ponieważ zawsze będziemy go mieli w swoim telefonie oraz na IKP.
Poza tym w przypadku recepty papierowej, na której jest przepisanych kilka farmaceutyków, wszystkie należy wykupić w tym samym czasie, ponieważ apteka musi zachować druk. Niewykupione przepadają. W przypadku e-recepty każdy lek można nabyć w innym czasie oraz innej aptece, bez odpisów i utraty refundacji.  
Każdy kto choruje przewlekle wie również, jakim utrapieniem bywa przedłużanie leków. Co jakiś czas należy zapisać się do lekarza, często również odsiedzieć swoje w poczekalni tylko po to, żeby dostać receptę. W przypadku elektronicznej wersji, jeśli stan zdrowia nie wymaga wizyty u specjalisty, pacjent otrzyma ją nie wychodząc z domu, na swoje IKP. Będzie ona zawierała również informacje, jak często oraz w jakiej dawce przyjmować lek.
A kiedy Główny Inspektor Farmaceutyczny wyda decyzję o wycofaniu z obrotu jakiegoś produktu, użytkownicy IKP dostaną powiadomienie. To szczególnie istotne dla bezpieczeństwa chorych, bowiem powody takich decyzji bywają poważne, np. obecność szkodliwej substancji w danej partii leków albo inne nieprawidłowości zagrażające zdrowiu pacjentów, którzy nieświadomi niebezpieczeństwa nadal przyjmują specyfik. A trzeba wiedzieć, że zdarza się to dość często, czasami GIF wycofuje z rynku  kilkadziesiąt produktów rocznie.
Ze względu na te wszystkie udogodnienia Polacy coraz chętniej wybierają e-receptę i inne elektroniczne rozwiązania w ochronie zdrowia, co potwierdzają dane Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. I tak woj. małopolskim w systemie jest już ponad tysiąc lekarzy, którzy dotychczas wystawili prawie 400 tys.  e-recept, a z tych skorzystało około 76 tys. pacjentów. Natomiast w całym kraju do tej pory lekarze przepisali już ponad 10 mln e-recept.
– Warto mieć świadomość, że każdy obywatel Polski ma już swoje IKP, które zapełnia się danymi o jego stanie zdrowia, receptach, skierowaniach i innych usługach ochrony zdrowia. To miejsce, gdzie zapisuje się historia leczenia, do której zawsze ma dostęp, a jeśli wyda stosowne upoważnienie to również i jego lekarz czy ktoś z rodziny. Co więcej pacjent ma wgląd w koszty danej procedury. Inną ważną kwestią są programy profilaktyczne, dzisiaj korzysta z nich tylko kilkanaście procent pacjentów, którym są dedykowane. To duża strata. Po wejściu na IKP będzie miał informacje o szeroko pojętej profilaktyce. Dzięki IKP można również korzystać z e-recept, gdzie kod dostępu pacjent otrzyma SMS-em na swój telefon komórkowy. Lekarz może zapisać ten kod na kartce, jeśli pacjent nie jest zalogowany do IKP, ale to jest znacznie mniej wygodne. Chory nie zawsze musi też stawić się u lekarza, bo w przypadku przedłużania recept, w niektórych przypadkach można zrobić to online. Jedyną czynnością, jaką pacjent powinien zrobić, to zalogować się na swoje IKP, co nie jest skomplikowane, zwłaszcza w przypadku logowania się przez internetowe konto bankowe – mówi lek. med. Andrzej Witek, radiolog, prezes Grupy CenterMed w Tarnowie.

Nie tylko e-recepta
Elektroniczna recepta to nie jedyna korzyść z posiadania IKP, bowiem tych jest znacznie więcej. Chociażby dostęp do historii leczenia swojej oraz swojego dziecka do 18 roku życia. Ponadto, w IKP pacjent może upoważnić wybraną osobę do odbioru w jej imieniu e-recept czy wyników badań z określonej placówki.  Wgląd na swoje konto można też udostępnić lekarzowi, który będzie m.in. widział, jakie leki przepisują inni specjaliści, czy nie wchodzą one w interakcje i nie dublują się. Doświadczenia krajów zachodnich (gdzie cyfryzacja w ochronie zdrowia działa od wielu lat) pokazują, że zdecydowana większość pacjentów udostępnia lekarzom rodzinnym informacje zapisane na IKP.
Nie zawsze też skorzystania z porady specjalisty jest łatwym zadaniem. Najpierw należy znaleźć odpowiedniego lekarza,  dowiedzieć się, czy ma kontrakt z NFZ. Następnym krokiem jest umówienie daty wizyty w rejestracji, nierzadko czekając w kolejce do okienka. W przypadku telefonicznego ustalenia terminu badania niektóre poradnie wymagają aby dowieźć lub dosłać skierowanie. A to wszystko wymaga czasu. IKP daje możliwość nie tylko znalezienia specjalisty na stronie internetowej, ale też umówienia wizyty online oraz przesłania e-skierowania drogą elektroniczną.
Na portalu pacjent.gov.pl jest też wykaz lekarzy i przychodni  POZ, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Przez internet można  złożyć deklarację wyboru lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki lub położnej. Uproszczenie procedur i oszczędność czasu w dobie  powszechnego zabiegania i zapracowania jest nie do przecenienia.

Dobra wiadomość dla podróżników
Część Polaków pracuje za granicą, inni wyjeżdżają w podróże służbowe albo te wypoczynkowe. W takich sytuacjach przydaje się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa UE. Już niedługo, Dzięki IKP można będzie online złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu bez tracenia czasu na biurokratyczne procedury oraz stania w kolejkach.
Ale udogodnień dla podróżników czy osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy jest znacznie więcej. Zdarza się, że przed wyjazdem zapomnimy albo nie zdążymy wykupić leków. Za chwilę nie będzie to powodem do paniki. Dzięki wprowadzanym zmianom e-recepta spełni wymogi transgraniczne. A wtedy ta wystawiona w Polsce będzie mogła zostać zrealizowana w każdym innym kraju Unii oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. To rozwiązania na miarę czasów, w których świat jest globalną wioską.

 

Logowanie do IKP jest proste

Do zalogowania się na IKP konieczne jest założenie „profilu zaufanego”, co nie wymaga przechodzenia długotrwałych procedur ani przygotowania stosu dokumentów.

1. Profil zaufany można założyć za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Obecnie taką możliwość daje 10 banków. Ich listę znajdziemy na stronie pz.gov.pl  (https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp). Należy zalogować się na swoje internetowe konto bankowe, następnie wejść w odpowiednią zakła{jcomments off}dkę (w wielu bankach to „Pasaż”), gdzie wybieramy opcję „Profil zaufany”. Jeszcze tylko weryfikacja kodem SMS i to właściwie tyle, możemy w pełni korzystać z IKP oraz innych możliwości, które daje  profil zaufany.

2. Druga opcja to możliwość założenia profilu zaufanego osobiście w punkcie potwierdzającym. Wniosek składamy  przez stronę pz.gov.pl, gdzie w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę “zarejestruj się”. Wypełniamy formularz online. SMS-em otrzymamy kod potwierdzający, który należy wpisać na stronie. Wyświetli się nam komunikat, który potwierdzi, że wniosek  został pomyślnie złożony. Następnie pojawia się: “Wyświetl listę punktów potwierdzających”.
W sytuacji, gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego, pozostaje nam  potwierdzenie tożsamości osobiście w punkcie, którym najczęściej jest urząd albo bank. Ich listę można znaleźć na stronie pz.gov.pl (https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList).  Jest ona  dość długa, dlatego każdy powinien znaleźć jeden z nich blisko swojego miejsca zamieszkania.
Założenie profilu jest bezpłatne. Jest on ważny trzy lata. Przed upływem tego terminu, na wskazany przy rejestracji adres e-mail otrzymamy przypomnienie o konieczności przedłużenia ważności Profilu. Wystarczy, że zalogujemy się na stronie pz.gov.pl i przedłużymy jego ważność przez internet.

Dzięki IKP możesz nadać wybranej osobie dostęp do danych medycznych:
https://www.youtube.com/watch?v=PHsFsXWhHlc

Sprawdź jak otrzymać e-receptę sms-em lub e-mailem:
https://www.youtube.com/watch?v=6Vln9eDv5gs

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o