Inwestycja z kłopotami

0
175
REKLAMA

Najpierw były plany i projekty budowy Instytutu Ochrony Zdrowia z halą sportową i basenem, potem starania o dofinansowanie inwestycji. W maju 2010 roku podpisano umowę na roboty budowlane. Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum firm ABM Solid SA, Instal Białystok S.A oraz Resbud SA. Całość kosztów budowy to ponad 45 mln zł – uczelni udało się pozyskać spore pieniądze z UE i dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kolejnej rozbudowie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przyglądamy się od ponad dwóch lat. Realizowana właśnie inwestycja jest czwartym już budynkiem wchodzącym w skład kampusu i największym – Instytut Ochrony Zdrowia będzie kompleksem łączącym w sobie cztery segmenty: halę sportową, zespół sportowo-rekreacyjny, pływalnię i budynek dydaktyczny. To ponad 13 tys. m kwadratowych powierzchni, parking i 90 miejsc postojowych w garażu podziemnym.
– Roboty konstrukcyjne są wykonane w całości, instalacyjne, elektryczne i sanitarne na poziomie około 80 proc., a zaawansowanie prac związanych z zagospodarowaniem terenu i robotami zewnętrznymi szacujemy na 75 proc. Obecnie trwają końcowe prace wewnątrz, montowana jest wentylacja i klimatyzacja, układ solarny, by ogrzewać wodę do basenu. Niektóre pomieszczenia są już wymalowane, wysprzątane i zamknięte – mówi prof. Stanisław Komornicki, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. – Mimo postępu prac patrzymy na to wszystko z bardzo ostrożnym optymizmem. Bylibyśmy zachwyceni, gdyby główny wykonawca był trochę bardziej zaangażowany, gdyby więcej osób pracowało na terenie budowy, bo naszym zdaniem tak nie jest.
Prace miały się zakończyć początkiem lipca, ale ciągle trwają. Nie bez znaczenia są problemy tarnowskiej firmy ABM Solid, wchodzącej w skład konsorcjum realizującego inwestycję, która złożyła wniosek o upadłość. – Pierwotny termin nie zostanie dotrzymany. Wykonawca zwrócił się do nas z prośbą, by przesunąć ten termin na wrzesień – nowy termin to połowa września – dodaje prof. Komornicki.
– Obiekt jest inwestycją pod klucz. To znaczy, że firma wyposaża go w niezbędne instalacje oraz inne elementy, np. meble. Procedura odbioru trwa zwykle kilka tygodni, zatem powinna się rozpocząć w połowie sierpnia. Do tego czasu firma powinna zakończyć wszystkie prace – wyjaśnia Kazimierz Barwacz, specjalista ds. inwestycji w PWSZ. A potem już tylko zostaje zagospodarowanie terenu – poza parkingiem będą tu ławeczki, oświetlenie, posadzonych zostanie 140 drzew i krzewów.
Rektor Komornicki nie dopuszcza czarnych scenariuszy, bo obiekt jest uczelni niezbędny.
– Musimy w tym budynku rozpocząć zajęcia. Nie przewidywaliśmy i nie przewidujemy już wynajmowania hali sportowej czy basenu dla naszych studentów, a tak do tej pory było. Na 28 września zaplanowaliśmy inaugurację roku akademickiego, w tym samym dniu planowana jest Noc Naukowców, a naszym marzeniem jest, by pokazać wtedy tarnowianom gotowy już obiekt – dodaje prof. Stanisław Komornicki.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o