Jak głosować 21 października?

0
szklana urna
szklana urna
REKLAMA

Jedna zajmie się przeprowadzeniem wyborów, druga – liczeniem głosów. A to oznacza, że tylko w tarnowskiej delegaturze do pracy w komisjach, przy założeniu, że będą pracować w maksymalnym składzie, zostanie przyjętych prawie 7 500 osób.

Co z zameldowaniem?
To pytanie wyborcy zadają najczęściej. Miejsce zamieszkania często równoznaczne jest z zameldowaniem, ale nie zawsze. W wyborach samorządowych można głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania i tylko na terenie kraju. – My posługujemy się rejestrem wyborców. Zameldowanie na pobyt stały powoduje, że wyborca z urzędu jest wpisywany do rejestru. Jeśli jednak zamieszkuje gdzie indziej, musi sam złożyć wniosek w urzędzie gminy oraz pisemną deklarację z adresem stałego zamieszkania i wtedy zostanie podjęta decyzja, czy zostanie wpisany do rejestru wyborców – tłumaczy Anna Zdańska‑Burliga, dyrektorka Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie.
Z kalendarza wyborczego: do 16 października potrwa składanie przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania.

Znamy wyniki losowania
Losowanie w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyło się wedle reguł FIFA. Z jednego słoja wyciągane były nazwy komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy co najmniej w połowie okręgów w wyborach do sejmików wojewódzkich, a z drugiego „sierotka z sali” losowała numer listy wyborczej. Kolejnym komitetom, już tym nieogólnokrajowym, numery w drodze losowania przyznawali komisarze wyborczy oraz miejskie komisje wyborcze. W ten sposób pięciu komitetom zarejestrowanym w Tarnowie przypadły następujące numery: 4 – Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna), 5 – SLD Lewica Razem, 8 – Kukiz’15, 10 – PiS, 15 – Nasze Miasto Tarnów.

REKLAMA (2)

Cztery kolory
Ile kart dostaniemy? Większość wyborców otrzyma cztery karty do głosowania. W Tarnowie, które jest miastem na prawach powiatu, będą to trzy karty: z nazwiskami kandydatów do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na urząd prezydenta Tarnowa. W mieście nie działa rada powiatu, więc głosowanie się nie odbędzie.
Karta wyborcza będzie miała formę tzw. płachty. Natomiast w formie książeczki pojawi się tam, gdzie liczba komitetów wyborczych będzie większa niż 20. Karty będą posiadały różne tło. Na białej zagłosujemy na radnych gminnych lub miejskich, na żółtej – na radnych powiatu, na różowej – na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na niebieskiej – na kandydatów do sejmiku województwa.

REKLAMA (3)

Gdy ręka zadrży, czyli jak wygląda „x”
Za pomocą znaku x oddajemy swój głos. Ostatnio zmieniła się jego definicja. Zgodnie z nowelizacją prawa przez x rozumieć należy co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki (dotychczas, by oddanie głosu zostało uznane za ważne, konieczne były dwie linie). Pojawiły się obawy, że zmiana ta może ułatwić oszustwa wyborcze oraz wprowadzić zamieszanie w sytuacji, gdy „x zmieni się w gwiazdę, rozgwiazdę czy w inną formułę”. Krzysztof Lorentz, ekspert z biura prawnego Państwowej Komisji Wyborczej, tłumaczy, że celem ustawodawcy było uwzględnienie głosów również tych wyborców, którzy z powodu drżenia ręki i próby poprawienia znaku x postawią więcej linii przecinających się w obrębie kratki.Nowością jest artykuł 41. Kodeksu wyborczego: Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.
Jak zagłosować na radnego?
Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Aby zagłosować, należy mieć przy sobie dokument tożsamości. W gminach liczących do 20 tysięcy mieszkańców o wyborze kandydata rozstrzyga liczba ważnie oddanych nań głosów. Znak x należy postawić w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata. Natomiast w gminach liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców tworzy się okręgi wyborcze. Znak x stawiamy w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze