Jak pacjent płaci za parkowanie

0
parkingi przychodnie
parkingi-przychodnie
REKLAMA

Prezydent Roman Ciepiela zaproponował kolejne zmiany w systemie płatnego parkowania w mieście. Chce zwolnić kierowców z opłaty za pierwszą godzinę postoju w dni powszednie na parkingu nieopodal Szpitala im. E. Szczeklika i Zespołu Przychodni Specjalistycznych. Prezydent chce też, by pacjenci mogli parkować za darmo w weekendy.
– Uważam, że należy zwolnić z opłaty za parkowanie za pierwszą godzinę pod Szpitalem im E. Szczeklika i Zespołem Przychodni Specjalistycznych. Ludzie często przyjeżdżają tylko po to, by zarejestrować się w przychodni lub odwiedzić bliskich w szpitalu – argumentuje Roman Ciepiela.
Prezydent wystosował również apel do Anny Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, proponując, by szefowa placówki wprowadziła podobne zasady na podległych jej parkingach.
Ta regulacja może także prowadzić do rozwiązania problemów z parkowaniem wzdłuż ruchliwej ulicy Lwowskiej, gdzie kierowcy stawiają swoje auta przy drodze lub na niewielkim placu przed wjazdem na pobliski cmentarz.
Marcin Kuta, dyrektor Szpitala im. E. Szcze­klika, przystał na propozycję prezydenta i już wprowadził możliwość darmowego postoju w weekendy i przez pierwszą godzinę w dni powszednie na parkingach należących do lecznicy. Jeszcze przed rozpoczęciem rozbudowy placówki było tam około 150 miejsc parkingowych, po zakończeniu inwestycji powstanie dodatkowy parking na około 20 samochodów.
Obecnie pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, za rozpoczętą każdą następną kierowcy płacą 3 złote. Są również opłaty za parkowanie w nocy między 19 a 7 rano – za 10‑12 godzin 15 złotych. Dyrektor Kuta argumentuje, że przebywający w szpitalu pacjenci pozostawiali swoje auta pod lecznicą przez cały czas hospitalizacji – nawet 4‑5 dni, tym samym zajmując miejsca innym.
Każda godzina pozostawienia auta na parkingu przy Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie to 2 złote, za darmo można zostawić samochód tylko na 15 minut. W minionym tygodniu lecznica zwróciła się do firmy, która montowała barierki i parkomaty z pytaniem, czy są techniczne możliwości do wprowadzenia zmian.
A jak wygląda parkowanie przed innymi placówkami medycznymi w mieście? Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich, przyznaje, że na parkingach przed przychodniami w centrum miasta obowiązują opłaty jak w całej strefie płatnego parkowania – złotówkę za 30 minut postoju, za godzinę – 2,5 zł. Posiadacze Karty Miejskiej Premium regulują odpowiednio 80 groszy i 2 złote. Tak płaci się obok Zespołu Przychodni Specjalistycznych przy ul. Skłodowskiej. Bezpłatne są parkingi przed przychodniami poza strefą płatnego parkowania: pod Mościckim Centrum Medycznym, placówką ZPS przy ul. Mostowej czy Przychodnią Lekarską nr 4. Przy Centrum Medycznym Kol‑Med jest 15 miejsc, na których pacjenci mogą bezpłatnie stawiać swoje auta. Bywa, że na bezpłatnym parkingu dla pacjentów Kol‑Med‑u stawiają swoje auta na cały dzień ludzie jadący koleją do Krakowa, blokując tym samym miejsca osobom przyjeżdżającym do lekarza.
Na większości parkingów pod przychodniami należącymi do CenterMed pacjenci nie muszą płacić za postój – przy przychodniach tej sieci jest prawie 100 darmowych miejsc parkingowych, tylko pod budynkiem przy ul. Szkotnik postój jest odpłatny, ale CenterMed dzierżawi ten teren od prywatnych właścicieli. Jest tam 50 miejsc, pierwsze 15 minut jest za darmo, godzina postoju kosztuje złotówkę dla posiadaczy karty Programu Zdrowia. Pozostałe osoby płacą 1,5 zł, w soboty parking jest bezpłatny.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze