Jak parkomat szkodzi… przyrodzie

0
163
Czy funkcjonujące w Tarnowie uliczne parkomaty są nieekologiczne?
REKLAMA

Polski Klub Ekologiczny jest zdania, że funkcjonujące w Tarnowie uliczne parkomaty są nieekologiczne. Zdaniem PKE urządzenia te niepotrzebnie zużywają dużo papieru. List w tej sprawie trafił już do władz Tarnowa. Z rozmowy ze spółką Targowiska Miejskie, w gestii której znajdują się parkomaty, wynika, że być może w przyszłości uwagi PKE zostaną uwzględnione.

REKLAMA

Pan Tadeusz, który mieszka na „Falklandach”, często zostawia samochód w centrum, choć nie na długo. Za postój najczęściej płaci monetami, ale gdy nie ma drobnych, używa karty miejskiej. Dziwi się, gdy słyszy ode mnie o liście Polskiego Klubu Ekologicznego w sprawie tarnowskich parkomatów.
– Są nieekologiczne? Nie zauważyłem, żeby z nich się dymiło – śmieje się. – To czysta maszyna, na prąd.
Ale PKE jest innego zdania. Uważa, że nawet zasilany prądem parkomat może przyczyniać się do pogarszania stanu środowiska, jeśli nie jest odpowiednio zaprogramowany. W liście otwartym, kierowanym do prezydenta Tarnowa czytamy między innymi: „Problem polega na tym, że parkomaty drukują potwierdzenia każdej wpłaty (minimum 2 zł) zasilającej kartę miejską. Dzieje się tak niezależnie od woli posiadacza karty. Kwit potwierdzający wpłatę to taka sama kartka jak bilet wykupu parkingu, a więc solidny papier. (…) Rozum i doświadczenie mówią, że kwit wpłaty jest zupełnie niepotrzebnie drukowany w niemal 100 proc. przypadków. Trudno znaleźć osobę, która by kiedykolwiek z tego dokumentu skorzystała. Pełni on zasadniczo dwie role: 1. Zwiększa ilość ściętych drzew i energii zużytej do produkcji tego papieru. 2. Zwiększa systemowo ilość śmieci produkowanych w Tarnowie”.
Pod listem podpisał się Krzysztof Woźniak, pełnomocnik Polskiego Klubu Ekologicznego w regionie tarnowskim, członek Rady Naukowej PKE w Małopolsce.

Zbieraj pety z ulicy
– Być może ktoś uzna, że zwracamy uwagę na drobną, banalną sprawę, ale tak jest tylko z pozoru – mówi Krzysztof Woźniak. – Suma drobnych, jak się wydaje, spraw tworzy całkiem poważny problem, na znacznie większą skalę. Myślę, że nawet warto od nich zacząć, żeby mieć wpływ na sytuację w środowisku.
Faktem jest, że teraz, gdy niepokojąco szybko zachodzą zmiany klimatyczne, środowiska ekologiczne w Polsce, ale i w innych krajach, namawiają ludzi do próby zmiany sytuacji w swoim najbliższym otoczeniu w kwestiach najprostszych. W Krakowie na przykład popularyzowana jest akcja zbierania z ulic… niedopałków papierosów. Żeby nikt nie miał wątpliwości, za pomocą specjalnych metod matematycznych, obliczono już, że jeśli ktoś zbierał pety przez cały rok, co tydzień zapełniając litrowy słoik, to znaczy, że uchronił przed zanieczyszczeniem ponad 5 litrów wody morskiej.
– Nasz list w sprawie tarnowskich parkomatów również wpisuje się w ideę, że nawet najmniejsze działania na rzecz środowiska mają sens, ale chodzi nam nie tylko o to – zaznacza Krzysztof Woźniak. – Proszę zwrócić uwagę, że często zwykłemu człowiekowi, szaremu obywatelowi, zarzuca się, że poprzez różne zachowania przyczynia się do degradacji środowiska, psuje klimat itp., ale wcale nie tak rzadko on nie ma na to najmniejszego wpływu. Mówi się: nie używaj plastiku, gdy na przykład prawie wszystkie szampony do włosów, lecz i inne produkty, znajdują się w plastikowych opakowaniach. Albo: przestań tak często korzystać ze swojego samochodu. Ale jak z niego nie korzystać, skoro sporo miejsc jest poza zasięgiem komunikacji publicznej? Dlatego w swoich apelach będziemy się zwracać głównie do władz – miast, gmin czy regionu – które swoimi decyzjami i rozwiązaniami mogą ułatwić upowszechnianie się proekologicznych postaw mieszkańców.

Proste rozwiązanie
W kwestii 81 parkomatów, które stoją na ulicach w Tarnowie, PKE radzi: „Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste: przed wydrukiem kwitu aplikacja powinna zadać pytanie, czy go drukować (na wypadek, gdyby ktoś chciał jednak z tego kwitu skorzystać). Analiza informatyczna pokazuje, że takie pytanie przed wydrukiem jest standardową i domyślną funkcją programów drukujących. Należy przypuszczać, że możliwość ta istnieje w parkomatach, lecz została z niewiadomych przyczyn wyłączona. Jeśli tej funkcjonalności nie ma, warto zwrócić się z prośbą do producenta o uzyskanie pełnowartościowej wersji aplikacji (gdyż pytanie przed wydrukiem jest w informatyce standardem) ”.
Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich: Najpierw musimy sprawdzić, czy rozwiązanie podsuwane przez Polski Klub Ekologiczny byłoby możliwe ze względów formalnych, zgodne z przepisami fiskalnymi. Parkomat to nie bankomat. Ten drugi może zadawać pytania o potwierdzenie transakcji, ale w tym przypadku chodzi o wypłatę pieniędzy, a nie o zapłatę za usługę. Jeśli okaże się, że druk potwierdzeń wpłat w parkomatach nie jest konieczny, to zastanowimy się nad korektą oprogramowania.
Według dyrektora Chrobaka także przy obecnych rozwiązaniach nie ma istotnego problemu. Wprawdzie w mieście wydanych jest ponad 60 tys. kart miejskich, ale w przypadku parkomatów rzadko są używane.

Papier odchodzi
– Dotychczas kierowcy płacili najczęściej gotówką i najczęściej za 30 minut postoju. Ponieważ od 1 października zmieniła się tabela stawek, karty mogą zwiększyć swój udział w sposobach płatności, gdyż dzięki karcie kierowca zapłaci mniej – przyznaje szef Targowisk.
Przypomnijmy, że od wczoraj w Strefie Płatnego Parkowania za pierwszą godzinę postoju płacimy 3,30 zł, za drugą – 3,90, za trzecią – 4,60, a za czwartą i każdą kolejną godzinę – 3,30 zł. Odmienne stawki obowiązują posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej premium oraz Tarnowskiej Karty Miejskiej standard (w przypadku tej ostatniej z ważnym biletem okresowym komunikacji miejskiej w Tarnowie). Za pierwszą oraz czwartą i każdą kolejną godzinę parkowania płacą oni 2.60 zł, stawki za drugą i trzecią godzinę wynoszą odpowiednio 3,10 oraz 3,70 zł.
Dyrektor Chrobak twierdzi, że Targowiska Miejskie już coś uczyniły dla ekologii: – Mamy obecnie kilka możliwości płatności w SPP, odwołujących się do nowoczesnych technologii, dlatego nie drukujemy i dystrybuujemy już papierowych kart postojowych. Ich ważność upływa z końcem tego roku.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o