Jak pomagać? Oni to wiedzą

0
258
Andrzej Augustyński, Paweł Kowal, Bartłomiej Sienkiewicz, Anna Nowicka, Aleksander Kwaśniewski, Bartłomiej Babuśka, Urszula Augustyn, Bronisław Komorowski i Dariusz Lubera | fot. Tomasz Łakoma
REKLAMA

Kilkunastodniowe pobyty mają służyć integracji oraz likwidacji barier ograniczających dostęp do krajów Unii Europejskiej.
– Na tym etapie rozwoju i transformacji, na jakim jest Ukraina, zawsze jest potrzeba pomagania – mówi Bartłomiej Babuśka, konsul honorowy Ukrainy w Tarnowie. Pierwszą w mieście placówkę dyplomatyczną otwarto w 2015 roku. I od tego czasu konsulat, wraz z partnerami: Polsko‑Ukraińskim Instytutem Pomocy i Rozwoju, Polsko‑Ukraińską Izbą Gospodarczą oraz Stowarzyszeniem Siemacha, organizuje coroczne charytatywne rauty (teraz przemianowane na charytatywną galę).
W poprzednich latach zebrane pieniądze przekazano Szpitalowi Dziecięcemu w Winnicy oraz placówkom pediatrycznym w obwodzie winnickim. – W tym roku po długich rozmowach z księdzem Andrzejem Augustyńskim, doszliśmy do wniosku, że bardzo dużą potrzebą jest również likwidacja barier w zakresie kontaktów dzieci i młodzieży z Ukrainy właśnie z Europą – kontynuuje konsul. – Ten rodzaj wsparcia posłuży dalszej integracji naszych krajów, a równocześnie pomoże tym młodym ludziom, którzy bez naszego zaangażowania nigdy by nie zobaczyli, czym jest Unia Europejska. Goście zamieszkają prawdopodobnie w placówkach Siemachy, gwarantujących najlepszą opiekę i wsparcie, główną bazą ma być ośrodek w Odporyszowie.
Obecny na gali ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia chwali inicjatywę. – Każdy pomysł, który jest nastawiony na to, żeby ludzie się łączyli i lepiej poznawali, jest dobry. To wspaniała idea i trzeba ją rozwijać.
Charytatywna Gala Karnawałowa zgromadziła około 300 gości, wśród nich pojawili się między innymi byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, którzy wraz z politykiem, historykiem i publicystą Pawłem Kowalem wzięli udział w panelu dyskusyjnym. Rozmowa poświęcona była relacjom polsko‑ukraińskim, a prowadził ją były minister spraw wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz.
Obecny był także prezydent  Tarnowa, Roman Ciepiela i Rafał Sonik, sponsor sobotniego wydarzenia. Na sali pojawili się także Remigiusz Paszkiewicz i Ireneusz Wasilewski, zarządzający największą ukraińską firmą państwową. Zaproszenie przyjęli: posłanka Urszula Augustyn, przedstawiciele korpusu konsularnego Ukrainy w Polsce oraz środowisk biznesowych i samorządowych.
Podczas zbiórki pieniędzy oraz aukcji udało się zebrać ponad 40 tys. zł. Licytację prowadził Kamil Durczok, zachęcając do kupna między innymi zegarka podarowanego przez premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana. Zegarek sprzedano za 12 500 zł, oryginalną szklankę ofiarowaną przez Koleje Ukraińskie Ukrzaliznycia za 2 tys. zł, a koniak gruziński od właściciela spółki Al. Capone za 2 500 zł.
Ks. Andrzej Augustyński, prezes Stowarzyszenia Siemacha, podkreślił: To spotkanie nie miałoby takiej rangi i takiego wydźwięku, gdybyśmy na koniec nie mieli przekonania, że służy ono tym, którzy autentycznie pomocy potrzebują i że pomaga budować polsko‑ukraińskie relacje między młodymi ludźmi. Będziemy pracować również nad tym, żeby kiedyś na Ukrainie powstała placówka Siemachy.
Siemacha przyjmuje do swoich specjalistycznych placówek wsparcia dziennego nie tylko polskie dzieci, ale także te innej narodowości, których rodzice podjęli w naszym kraju pracę. Podczas prezentacji krótkiego filmu opowiadającego o działalności stowarzyszenia uwagę uczestników gali zwróciła wypowiedź młodej Ukrainki, dla której Siemacha stała się drugim domem: – Przez to, że jestem z Ukrainy, cały czas miałam problemy w szkole, słyszałam teksty „a może popracować byś poszła, bo wam to dobrze wychodzi, no sprzątaj, sprzątaj”. A ja nie przyjechałam tu sprzątać, przyjechałam się uczyć…

REKLAMA

Od redakcji:

Panel dyskusyjny, w którym brali udział byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski był niezwykle interesujący, dlatego przygotowaliśmy z jego przebiegu obszerną relację, do zapoznania się z którą zapraszamy do następnego numeru TEMI.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o