Jak się nie dać ekstremalnym zjawiskom pogodowym?

0
164
klimat
Głównymi zagrożeniami klimatycznymi dla Tarnowa są lokalne nagłe powodzie po silnych krótkotrwałych opadach deszczu
REKLAMA

Tego lata pogoda nie jest dla nas łaskawa, szkody wyrządzały burze i wichury, zmagaliśmy się z falą upałów. Największym niebezpieczeństwem dla miejskich aglomeracji są podtopienia i powodzie, z kolei upały związane są ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, wykorzystywaną na potrzeby klimatyzatorów, przyczyniają się do braku wody i deformacji torów. Dlatego w gorące dni możemy spodziewać się ograniczeń w dostawie prądu i wody, na dodatek ekstremalne temperatury oraz ich gwałtowne skoki źle oddziałują na nasze zdrowie.
Jak zaradzić coraz bardziej kosztownym skutkom zmian klimatu? Tarnów wraz z 44 polskimi miastami opracowuje plany, które mają przeciwdziałać niebezpiecznym anomaliom pogodowym. Miasto przystąpiło do rządowego projektu w 2015 roku.
– Najpierw trzeba było ustalić, jakie zjawiska klimatyczne są dla nas zagrożeniem oraz które sektory i obszary bywają najbardziej wrażliwe na zmiany klimatu – wyjaśnia Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa. – Z 18 przeanalizowanych miejskich sektorów wybrano cztery najbardziej wrażliwe: zdrowie publiczne, gospodarkę wodną, transport oraz wypoczynek i rekreację.
Głównymi zagrożeniami klimatycznymi dla Tarnowa są lokalne nagłe powodzie po silnych krótkotrwałych opadach deszczu. Szef magistrackiego wydziału przyznaje, że najbardziej newralgiczne miejskie rejony, gdzie gromadząca się woda zagraża posesjom mieszkańców, to okolice zlewni potoku Bródka, uliczki znajdujące się w pobliżu brzegu Białej oraz wschodnia część miasta w okolicy os. Zielonego – niedaleko ul. Olszynowej i M. Dąbrowskiej. Grożą nam również ekstremalne temperatury, a także długotrwałe okresy bez opadów, ale z temperaturą powyżej 25 stopni. Do tego trzeba doliczyć więcej dni burzowych, kiedy gwałtowne nawałnice mogą powodować pożary, uszkodzenia drzew i miejskich budynków oraz uwzględnić wzrost zanieczyszczeń i pojawienie się smogu.
Znany jest już potencjał Tarnowa do zmagań ze zmianami klimatycznymi.
– W trzech kategoriach miasto ma wysoki potencjał, m.in. w informowaniu i ostrzeganiu mieszkańców o przewidywanych zagrożeniach. W pozostałych pięciu kategoriach potencjał jest raczej średni – dotyczy to głównie możliwości finansowych, przygotowania służb inżynieryjnych lub medycznych do zwalczania skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz wyposażenia instytucji i placówek miejskich – przyznaje Marek Kaczanowski.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze