Jak uniknąć płacenia mandatu w Sylwestra? Poradnik

79
183744
sylwester z mandatem
REKLAMA

Mam dla Was radosną nowinę, i to przed świętami Bożego Narodzenia. Nie będę przedłużał, bo wszyscy czekacie na rozwiązanie problemu ewentualnych mandatów za złamanie nielegalnego zakazu dotyczącego godziny policyjnej 31 grudnia, obowiązującej rzekomo od godziny 19 do 6 rano 1 stycznia.

Według adwokat Magdaleny Wilk sprawa jest wyjątkowo prosta i nie pozostawiająca złudzeń co do tego, że rząd kolejny raz wydał bubel prawny. Niedawno przedstawiłem Państwu punkt widzenia innej pani adwokat dotyczący legalności wprowadzonych już ograniczeń przemieszczania się. Już wiecie, że jest to nielegalne i żadne służby nie mogą Wam wystawić mandatu za poruszanie się w Sylwestra ulicami w godzinach od 19 do 6 rano dnia następnego. Jeśli jednak sytuacja taka będzie miała miejsce, musicie odmówić przyjęcia mandatu. Nie dyskutujcie i nie utrudniajcie służbom pracy, szkoda waszych i ich nerwów, dajcie się wylegitymować tylko po to, by następnie sprawnie odmówić przyjęcia kary i by móc pójść dalej się bawić. Za chwilkę napiszę dokładnie z czego to wynika.

REKLAMA

Dla jasności, nie namawiam Was do łamania zasad zdrowego rozsądku i uścisków z każdym napotkanym po drodze imprezowiczem. Moją intencją jest poinformowanie Was o tym, jakie prawa nam wszystkim przysługują. Faktem jest, że wirus jest i robi sporo szkód zarówno ludziom i ich zdrowiu, jak i gospodarce, ale nie dajmy się zwariować. Świat musi iść do przodu, a nie da się tego zrobić siedząc w domach przed TV. Nasza psychika potrzebuje czasem odetchnąć od stresu i najzwyczajniej w świecie hucznie się pobawić.

Wracając do tematu mandatów. To, że zakaz przemieszczania się nie jest zgodny z Konstytucją już wiecie. Następnym ważnym argumentem jest kolejna ustawa, tym razem Kodeks Wykroczeń, którego art. 2 § 1 brzmi tak: „Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia wykroczenia, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy”. W tym przepisie widzimy jedną z podstawowych zasad prawa karnego, czyli jeżeli w dniu popełnienia czynu zabronionego (spacer po mieście) obowiązuje inne prawo niż w dniu orzekania w tej sprawie przez sąd, stosuje się przepis łagodniejszy (względniejszy) dla sprawcy. Pójdźmy dalej.

Co z sanepidem? Zerknijmy do art. 189c Kodeksu Postępowania Administracyjnego: „Jeżeli w czasie wydawania decyzji w sprawie administracyjnej kary pieniężnej obowiązuje ustawa inna niż w czasie naruszenia prawa, w następstwie którego ma być nałożona kara, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest ona względniejsza dla strony.” W tym wypadku zasada jest identyczna, jak w przypadku mandatu.

zakaz przemieszczania się w Sylwestra
Fragment dotyczący obowiązywania godziny policyjnej, rozporządzenie Dz. U. z 21.12.2020, poz. 2316

Wniosek jest banalny. Jeśli sanepid i sądy nie będą pracować przez całą sylwestrową noc oraz nie zdążą z orzeczeniem waszej winy przed godziną 6 rano dnia 1 stycznia, sprawa zostanie odrzucona z powodu braku podstawy do ukarania. W tym miejscu pozostaje mi ponownie wystąpić do służb mundurowych z apelem, by skupiły się na miłym spędzaniu Sylwestra, zamiast na traceniu swojego i naszego czasu na bezsensowne wypisywanie mandatów, które zostaną umorzone. Minister Sasin zmarnotrawił już sporo milionów, nie dokładajcie do tego swojej cegiełki, czyli czasu waszego i sądów. Szkoda kasy i nerwów.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
79 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Inline Feedbacks
View all comments