Jak usprawnić ruch na ul. Hodowlanej?

0
225
Sygnalizacja świetlna ma zostać zainstalowana na newralgicznym skrzyżowaniu Hodowlana - Mościckiego | fot. Dawid Drwal
REKLAMA

Na ul. Hodowlanej w Tarnowie w najbliższych latach powstać ma m.in. duży obiekt handlowy o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. W tej sprawie w magistracie odbyło się spotkanie przedstawicieli Tarnowskiej Spółdzielni Spożywców z prezydentem Romanem Ciepielą i miejskimi urzędnikami. Inwestycje na ul. Hodowlanej spowodują natężenie ruchu w tej części Tarnowa.

REKLAMA

Kierowcy opuszczający ul. Hodowlaną mają spory problem z włączeniem się do ruchu w ulicę Mościckiego. Sytuacja szczególnie nasila się w godzinach szczytu. Kilka lat temu miejscy urzędnicy planowali w tym rejonie budowę ronda turbinowego, które miało nie tylko usprawnić ruch, ale przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo zmotoryzowanych, rowerzystów i pieszych. Koncepcja ta spotkała się z protestami okolicznych mieszkańców. Miastu nie udało się też porozumieć w sprawie gruntów, które należało przejąć na potrzeby budowy ronda.
Podczas niedawnego spotkania w Urzędzie Miasta Tarnowa ustalono, że w newralgicznym miejscu zainstalowana zostanie sygnalizacja świetlna, która zwiększy bezpieczeństwo i skróci czas oczekiwania kierowców na możliwość skrętu w lewo ze wszystkich kierunków. Część mieszkańców komentujących propozycje zmian komunikacyjnych w tej części miasta sugeruje zastosowanie na skrzyżowaniu Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). – Po to jest tworzony w mieście ITS, żeby sterować światłami w zależności od natężenia ruchu na poszczególnych relacjach. W tym miejscu jest ciasno (obok są tory) i rondo byłoby małe, a przede wszystkim dużo droższe niż sygnalizacja świetlna. Pociągi na „Szczucince” teraz nie jeżdżą, ale mam nadzieję, że kiedyś znowu zaczną. Ronda są dobre, lecz nie wszędzie. Tarnowianie wymieniający spostrzeżenia nie kryją obaw związanych z planowanymi remontami w pobliżu ul. Hodowlanej. – Sygnalizacja powinna być tam od dawna, już teraz wyjazd z Hodowlanej to masakra, nie wyobrażam sobie remontu w tym miejscu.
W tarnowskim magistracie mają nadzieję, że ruch w większym stopniu odbywał się będzie teraz od ul. Wyszyńskiego, która jest częścią nowoczesnej arterii komunikacyjnej Spokojna – Elektryczna – Wyszyńskiego – Czysta. Zaznaczają, że zjazd do ul. Hodowlanej został zaprojektowany tak, by zapewnić jak najlepszą przepustowość i płynność ruchu.
Pozostaje mieć nadzieję, że tarnowscy urzędnicy biorąc pod uwagę wszelkie możliwe rozwiązania, wybiorą dla kierowców najlepszą opcję organizacji ruchu w tej części Tarnowa. Jeden z internautów podpowiada, by na skrzyżowaniu ulic Hodowlanej i Wyszyńskiego wybudować rondo. – Dlaczego wszyscy kierują się do ul. Mościckiego? Za plecami jest też wyjazd na ul. Wyszyńskiego. Można i w lewo i w prawo wyjechać. Może tam rondo należałoby zrobić, bo i w tym miejscu zacznie się problem. Warto pójść tropem Dębicy – narobili tam rond gdzie się da.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o