Jak WOŚP zagra w Tarnowie?

0
82
wośp tarnów
REKLAMA

Ale w Tarnowie imprezy kulturalne i sportowe, z których dochód przeznaczony jest na Orkiestrę, rozpoczną się już 10 stycznia.
Głównym celem 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zbiórka funduszy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. Wydarzeniu przyświecają hasła: „Pomaganie jest dziecinnie proste” oraz „Gramy dla dzieci małych i bez focha”.
– Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP. – System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. (…) Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić do końca świata i jeden dzień dłużej.
Tarnowskie sztaby WOŚP przy Pałacu Młodzieży oraz przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika od kilku tygodni pracują pełną parą nad organizacją i koordynacją szeregu atrakcji, w których mieszkańcy miasta mogą wziąć udział, wrzucając pieniądze do puszki. – W tym roku na ulice wyruszy 800 wolontariuszy ze sztabu przy Pałacu Młodzieży oraz 275 ze sztabu przy szkole Szczepanika. Setki ludzi pracuje przy organizacji imprez oraz finału. W sumie ok. 2 tys. osób zaangażowało się w Tarnowie – mówi Agata Grudzień, zastępca szefa tarnowskiego sztabu przy Pałacu Młodzieży. – Każdy wolontariusz będzie miał przy sobie identyfikator, na którym jest jego zdjęcie, imię i nazwisko oraz adres sztabu, z którego pochodzi. Identyfikator ma ponadto hologram i pieczątkę fundacji. Natomiast puszka będzie bardzo kolorowa, zabezpieczona czterema banderolami i oznakowana numerem wolontariusza. Młodzież zbierająca datki nie kwestuje w pojedynkę, ale zazwyczaj parami i prowadzi zbiórkę w miejscach publicznych. Nigdy nie chodzi po domach – zaznacza pani Agata.
Zanim jednak w niedzielny poranek wolontariusze rozpoczną kwestę, tarnowska Orkiestra „zagra” już 10 stycznia, kiedy to od godz. 8 na basenie w Miejskim Domu Sportu w Mościcach ruszą Serduszkowe Zawody Pływackie w ramach Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Licealiady. Zaś 12 stycznia w swoje podwoje zaprosi Pałac Młodzieży, w którym od godz. 11 miłośnicy gier planszowych mogą wziąć udział w „Planszowisku dla WOŚP”. W tym samym dniu o godz. 12 odbędą się także otwarte towarzyskie zawody kartingowe na torze Speed Race przy ul. Kochanowskiego 30.
Najbogatsza w serduszkowe atrakcje będzie oczywiście niedziela. Na tor w Biskupicach Radłowskich entuzjastów motoryzacji na wyścigi wraków, quadów, samochodów terenowych i rajdowych zaprosi Wrak Race Tarnów; na turniej halowej piłki nożnej dla dzieci w Hali Sportowej OKU w Mościcach – Szkółka Piłkarska KS Metal; a na rozgrywki sportowe i turnieje rodzinne w różnych dyscyplinach – Pałac Młodzieży.
Sztab Szczepanika w siedzibie szkoły przy ul. Brodzińskiego 9 przygotował z kolei „Kolorową krainę bajek, gier i zabaw” dla dzieci, w których najmłodsi mogą uczestniczyć od godz. 14. Dla maluchów przeznaczona jest również karnawałowa zabawa o godz. 15 w Sali zabaw Dziecięcy Raj‑Rajtek przy Kępie Bogumiłowickiej 40C.
Prawie przez całą niedzielę otwarte będą Serduszkowe Lodowiska, czyli sztuczne tafle TOSIR‑u w Mościcach i na ul. Wojska Polskiego. Będzie też można oddać krew na rzecz WOŚP w godz. 9 – 13 w Stacji Krwiodawstwa przy ul. Szpitalnej 13.
Od godz. 16 natomiast ożyje tarnowski rynek, gdzie będzie można skosztować pysznego żurku z Radiem Eska, przygotowanego przez Restaurację Tatrzańska czy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego obchodzenia się z ogniem za sprawą druhów OSP z Koszyc Wielkich. Swoje mety znajdą na rynkowej płycie Tarnowski Bieg z Pochodniami oraz Bikers dla Orkiestry, czyli przejazd tarnowskiej grupy rowerowej.
Tarnowskie „granie” tradycyjnie zwieńczy Koncert Finałowy na Rynku, organizowany przez Tarnowskie Centrum Kultury. W tym roku wystąpią w nim zespoły New Chapter i See You Later oraz Kamil Juszczyk, a gwiazdą wieczoru będzie grupa SIQ.
O godz. 19.50 nastąpi podsumowanie 27. Finału WOŚP i popłynie Światełko do Nieba.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o