Jak wygląda twarz pedofila?

0
450
pedofilia
REKLAMA

Wprowadzenie rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uchwalonej dwa lata temu ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości seksualnej. Pomysł resortu ma nie tylko usprawnić pracę śledczych przy ściganiu przestępców, lecz także poprawić bezpieczeństwo, szczególnie dzieci.

REKLAMA

Siedem nazwisk z regionu
Opublikowany w minionym tygodniu rejestr sprawców tego rodzaju przestępstw jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. W części dostępnej dla wszystkich podano personalia oraz zamieszczono fotografie 768 osób – głównie pedofilów. Wystarczy wpisać nazwisko, by dowiedzieć się, gdzie właśnie znajduje się przestępca. W tej części rejestru znajdziemy wizerunki i dane siedmiorga pedofilów pochodzących z miast i gmin regionu tarnowskiego.
Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z listy ogólnodostępnej znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 roku na osobach w wieku 15‑18 lat oraz wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci oraz skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy, zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.
Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku i zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli przyjąć ich do pracy.
W Tarnowie zanotowano 42 przestępstwa na tle seksualnym, z czego 12 to gwałty i dwa zdarzenia dotyczące pedofilii. W całym powiecie tarnowskim doszło do 41 przestępstw seksualnych, m.in. dziesięciu gwałtów i ośmiu przypadków wykorzystywania dzieci.

Pedofile idą siedzieć
Przed kilkoma laty głośnym echem odbiła się sprawa 47‑letniego krakowianina Marka K., który został oskarżony o molestowanie seksualne, uprowadzenie i przetrzymywanie ze szczególnym okrucieństwem 12‑latki z Tuchowa, poznanej przez Internet. Dziewczynka zamiast wrócić do domu ze szkoły wsiadła do auta czekającego na nią mężczyzny. Dzień później oboje zostali odnalezieni w Raszynie pod Warszawą w firmie, gdzie podejrzany pracował jako serwisant sprzętu AGD. Podczas śledztwa Marek K. częściowo przyznał się do winy, choć zaprzeczał że stosował, wobec dwunastolatki przemoc. Usiłował tłumaczyć, że kocha dziewczynkę, a ona kocha jego. Biegli stwierdzili, że miał zachowaną zdolność rozumienia znaczenia swoich czynów i pokierowania dalszym postępowaniem. Sąd Rejonowy w Tarnowie skazał go na osiem lat więzienia.
Za kratki trafił również 34‑letni Piotr R., który molestowanie trzy nieletnie dziewczynki pochodzące z okolic Dąbrowy Tarnowskiej i Brzeska. Jedna z nich miała 12 lat. Wracała ze szkoły w Morzychnie, gdy sprawca zatrzymał samochód i zapytał o drogę do najbliższego warsztatu samochodowego. Dziewczynka wsiadła do auta, mężczyzna skręcił w stronę lasu. Zerwał z dziewczynki ubranie, dotykał po całym ciele, w końcu puścił 12‑latkę i odjechał. Lekarze, którzy badali Piotra R., orzekli, że cierpi na nimfofilię, oznaczającą skłonność do dojrzewających dziewczynek.
W 2011 roku przed tarnowskim sądem stanął Jakub M. z Brzeska oskarżony o kontakty seksualne z trójką chłopców poniżej 15 lat. Był wolontariuszem w klubie sportowym i przygotowywał dzieci do ministrantury w miejscowej parafii. Tam poznał pokrzywdzonych, których potem seksualnie wykorzystywał przez prawie cztery lata.
Mieszkaniec jednej z podtarnowskich miejscowości trafił na cztery lata do więzienia za molestowanie własnej córki. Po raz pierwszy dotknął dziewczynkę, gdy miała zaledwie dziewięć lat.
Tylko jednego dnia latem minionego roku w centrum Tarnowa w ręce miejscowych policjantów wpadli pedofile, którzy szukali małoletnich dziewcząt w Internecie. Ich anonse wytropiła tarnowianka, która zawiadomiła znajomego z Wrocławia, znanego łowcę pedofilów. Krzysztof Dymkowski przyjechał do Tarnowa i dzięki jego pomocy miejscowi policjanci zatrzymali w centrum miasta trzech mężczyzn, czwarty został schwytany w Gródku nad Dunajcem.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments